CHP’nin GÜDÜK DEMOKRASİSİ

Son dönemlerde CHP’nin siyasi geleneğine uymayan olumsuz gelişmelere şahit olmaktayız. ABD’den icâzet, Fetö’den talimat, HDP’den destek, Saadetle yakınlaşma, marjinal solcularla oynaşma gibi zihnimize takılın soruların cevabını arar olduk.

Türkiyede çok partili siyasi hayata geçişten sonra darbeler oldu, partiler kapatıldı ve açıldı. Ama hâlâ CHP ve DP’nin temsil ettiği iki ana çizgi, iki farklı modernleşme anlayışının devam ediyor olması tarihsel ve sosyolojik bir gerçekliğe dayanıyor.

Hatırlanacagı gibi: 12 Eylül bütün partileri kapattı; 1992’de eski partilerin açılmasına izin veren yasa çıktı. CHP’nin açılış günü 9 Eylül gibi tarihi bir güne denk getirilerek muhteşem bir kurultayla yeniden açıldı…
9 Eylül 1922 İzmir’in kurtuluşu, 9 Eylül 1923 CHP’nin kuruluş günü!.. Baykal’ın “Gürül gürül geliyoruz” dediği ünlü kurultayı… Ardından, toplam oyları yüzde 20’yi aşan SHP ve CHP birleşti ve 95 seçimlerinde ancak yüzde 10 oy alabildi!..
Demek ki tarihsel ve sosyolojik büyüklük, her zaman siyasal büyüklüğü yaratmıyor!..
Baykal sonrasında CHP nin başında yeni  bir ses, yeni  bir nefes olarak taktim edilen Kılıçdaroglu liderliğinde seçime gidildi ve beklentilerin çok altında bir netice elde edildi.
Kılıçdaroğlunun izlediği politikalarda partiye pek fazla bir şey kazandırmadı. Cemaatla yakınlaşma, ABD den icaazet ve Mustafa Sarıgül faktörüde CHP’ye artıdeğer sağlamadı.
Şimdilerde de eline aldığı taş ve sopalarla insanları sandığa değil, sokağa çağıran marjinal solun temsilcisi yeni İstanbul ilbaşkanı Canan Kaftancıoğlu’na umutla bağlanıldı. Tıpkı zamanında yeni bir ses, yeni bir nefes sloğanıyla Kemal beye belbağlanması gibi.
Ben şahsen başarmanın şartı olarak hangi kitlelerden oy almak isteniyorsa o kitlelerin duyarlıkları konusunda ilkeli olmayı, icâzetten daha önemli buluyorum. Hiç bir zaman ABD ile yakınlaşma ve Cemaat ittifakından çıkacak sonuca iyimser bakamadım. Türk solunun vatandaşın teveçcühünü kazanmak için taş ve sopa göstermekten başka… demokrasi konusunda güven tazelemek zorunda olduğunu savundum.
Siyasi partiler demokratik rejime olan bağlılık, samimiyet ve sadakatleri ölçüsünde kimlik ve kişilik kazanırlar. O münasebetle şahidi olduğumuz bazı gelişmeler CHP ve Türk-solunun demokrasiye olan sadakatı konusunda zihinlerde şüpheler uyandırdığı için ABD’de güdümünde HDP ve Cemaat ittifakından ancak “güdük demokrasisi” doğar düşüncesindeyim.
M. Yazarel
mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.