Dedem Cenaze Oldu

Yazıma başlarken ifade etmek isterim ki, bu sayıda senaryosu önceden kurgulanmış ve ifade üzgürlüğü kisvesi altında tüm dünyanın gündemine giren Fransa olayını uzun, uzun yazmak isterdim. Ben sadece bu olayda birilerinin çıkarına hizmet etmek için Fransa ve Müslümanların kullanıldığını ifade etmekle yetineceğim. Ayrıca bu tür olayların Avrupa’nın uyguladığı çifte standart ve iki yüzlü politikalar neticesinde geliştiğini de ifade etmek isterim.

Hatırlanacağı üzere benim bıyıkları kesilen yumoşlar başlıklı yazıyı yazmama sebep olan Gizem ve Berkay’lı buluşmalarım vardı. Bu hafta Gizem ve Berkay’la yeni yılla birlikte yeni yıldan beklentileri, yeni hedefleri, değerlendireceğimiz bir buluşmamız oldu. Bir alış veriş merkezinin kafeteryasında gerçekleşen o buluşmaya giderken, Gizem ve Berkay bir arkadaşlarına rastladılar ve kendisini uzunca bir süre göremedikleri arkadaşlarının hatırını sordular. İsminin bende saklı kalmasını istediğim Gizem ve Berkay’ın arkadaşları olan delikanlı, çok üzgün günler geçirdiğini anlattıktan sonra ekledi ve dedi ki dedem ‘’cenaze’’ oldu. Benim meraklı ve bir o kadar şaşkın bakışlarımı fark eden Gizem, ‘Abi arkadaş Rahmetli oldu demek istedi’ diyerek beni o delikanlıyla tanıştırdı.

Masaya oturduğumuz da şaşkınlığımı üzerimden atamamış olacağım ki, Berkay “Sohbetimizin konusu değişti, yeni yıl ve beklentileri değil, yeni nesli konuşmak farz oldu” dedi. Gizem ise “imitasyon gençlik” yetişiyor onu tartışmalıyız diye ekledi. Kendilerini sabırla dinlemeye hazır olduğumu ifade ederken, tüm dünyada kimliksiz ve kişiliksiz imitasyon bir nesil yetiştirilmesinden kimlerin nasıl fayda sağlayacağını tartışmayı teklif ettim.

Gizem kızımız ‘yeni yetişen nesil’le ilgili “Çok doluyum abi” diyerek söze başladı. Yeni yetişen nesligenetiği bozulmuş, kişiliksiz ve kimliksiz, mutasyona uğratılmış bir nesil olarak gördüğünü anlattı. Abilerinden dinlediği kadarıyla, eskinin dünya insanlığı dayanışması adına Vietnam ve Filistin davasına ağıtlar yakan idealist gençlerine duyduğu özentiyi duygulanarak anlattı. Bizi biz yapan değerleri, kendi kültür ve kıymetlerini küçük görmeyen, kimyası bozulmamış erdemli ve idealist bir nesil özlemini dile getirdi.

Berkay ise genetik bilimine atıfta bulunarak, aldığımız gıdaların, doğanın, çevrenin, hatta izan ve idrakların kirletildiği, kültürel yozlaşmanın empoze edildiği bir iklimde nesil yetiştirmenin zorluğundan bahisle, insanlık ideali davasını anlattı. Eskinin anarşist ruhlu arabesk gençliğinin insan hakları alanında şimdiki popülist gençlikten daha duyarlı olduğunu vurgulayan uzunca bir felsefi sunum yaptı ve ufkumu açtı.

Söz hakkı bana geldiğinde Gizem ve Berkay’ın her ikisinin de fikirlerine katıldığımı belirterek başladığım sohbetimde, veliler olarak beklentilerimizi ve neler yapılması gerektiğini anlatma fırsatı buldum.

Biz Türklerin, evlatlarından 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han gibi evlatlar beklentisi içerisinde olmamızın yanlış ve abartılı bir beklenti olduğunu vurgulayan bir konuşmadan sonra, beklentilerimizin makul seviyelere çekilmesi gerektiğini anlattım. Daha sonra yazacağım bu yazının başlığının ‘imitasyon nesil mi, yoksa dedem cenaze oldu‘ mu olmalı konusunu tartışarak, başka bir zaman da tekrar buluşmak üzere anlaştık.

Metin Yazarel

Haber Gazetesi

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.