Dümbelek Kafalı, Darbekatör Baryam, Müjdat Gezen.

İnsanlar onu bir zamanlar İstanbul Sulukule de mesken vatandaşlarımızı taklit ettiği filimlerle tanıdı ve bildi. Dümbelek çalma merakı dışında, sinema sanatımıza bir katkısı da olmadı. Evveliyatına sanat hayatına baktığımızda, hayranlık uyandıracak başarı öyküsü de yok. Bir Kemal Sunal, Münür Özkul, Nejat Uygur, Metin Akpınar v.s gibi şanını yürütecek şöhrete de sahip olamadı. Batı Maymunu kılığında Dümbelek kafalı Darbekatör Baryam tiplemesi.
Çevirdiği filimlerden değil, kaynağı belli olmayan parayla açtığı ve kendi adını verdiği sanat merkezinde Dümbelek kafalı sanatçılar yetiştirmenin dışında, Atatürk’ü istismar etmekle meşgül. Alakasız yerlerde içerik olarak uygun düşermi kaygısı gütmeden savunduğu ideoloji adına Atatürkçülüğü kullanarak, nutuklar atıp, ahkam kesmekte. “Yeni Hayat Kavramı” Adına geçmişten gelen bütün kültürel birikime başkaldırıyı bir marifet sanarak değerlerimizle alay etmekte
Eğer sanatçılar bir ideolojinin propoğanda aracı haline gelirlerse ilerleme durur, sanatçıda deha diye birşey kalmaz ideolojık köle olur. Eger bu Dadaist sanatçılara dur denmezse: Türkiye… genleri değiştirilmiş santçı ve entellektüeller aracılığıyla denetlenemez güçlerin güdümüne sokulur ki sonuçlarını tasavvur etmek istemem.
M.Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.