Erken Seçim Kararının Arka Planı

Erken seçim kararının ayak üstü alınan bir karar olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki, 17/25 Aralık sürecinde iktidar senin olsun, bana Bilal’i ver diyen ve hemen akabinde 6 Haziran seçimleri sonrasında, kendisine koalisyon ortaklığı teklif edilen Bahçeli’yi, koltuk ve’ya iktidar hırsının değiştirdiğini idda etmek bana göre abesle iştigal etmek olur.
15 Temmuz sonrası Devlet ve Milletin BEKASINA yönelik tehlikeyi sezen ve gören Bahçeli, 06 Augtos Yenikapı mitingiyle başlayan süreçten sonra, sürekli “Yenikapı Ruhu 16 Nisan Şuuru” diye milli birlik mesajları verdi.
Benim tanıdığım Bahçeli, önceliği siyasi ikbâle vererek hareket etmez. Ne zaman BEKA sorunu olursa risk alır, sorumlu davranır. DSP, ANAP MHP koalisyonunun sonuçları malumunuz, MHP baraj altı kaldı.
Bana göre erken seçimin içeriye dönük siyasetle, sosyal, kültürel ve ekonomik istikrarı sağlamaya yönelik politikalarla hiç bir alakası yok. Parlementer sisteme dayalı istikarlı bir hükümet işini yapıyor ve devlet otoritesini sağlayordu.
Esas sıkıntı Türkiyenin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğüyle alakalı Suriyede ki gelişmelerdi. Ortadoğu ve Suriye’yi kendi çıkarlarına hizmet edecek şekilde dizayn etmek isteyen küresel güçlerdi sorun yaratan. Afrin ve Münbiç gibi Türkiye için stratejik öneme haiz bölgelerin, terör örgütü PKK uzantılarına teslim edilmesiydi güvenlik ve beka sorunu olarak tabir edilen.
Öbür taraftan NATO üyesi bir ülkenin, Türkiyenin kendi sınır ve iç güvenliğini koruma amaçlı yaptığı operasyonlara karşı NATO’nun terör devleti kurdurma gayreti ve iki yüzlü tutumuydu tehlikeli olan.
Türkiye kendi çıkarlarını koruma adına, NATO’nun bölgede izlediği konjonktürel politikalara karşı aykırı bir davranış segilemesi gerektiğine inanarak Afrin operasyonunu gerçekleştirdi.
Sayın Bahçeli dış faktörlerden kaynaklanan bütün olumsuzlukları ve’de beka sorununu gidererek, milli birliği sağlayacak siyasi hamlenin erken seçim olduğuna inandığı için, erken seçim kararı aldırdı. Yoksa tehlikenin ciddiyetine dikkat çekmek için, devlet elden gittikten sonra neyin tartışmasını yapacağız diye siyasi beyanda bulunmazdı.
Ben siyasi olayları sadece iç politik gelişmeler yönüyle ele alan, dış ilişkileri dikkate almayan değerlendirmeleri eksik ve hatalı bulurum. O münasebetle erken seçim kararının alınmasında daha çok dış faktörlerin etkili olduğuna inanlardanım.
Yozgat Çamlık Gazetesinde
Metin Yazarel
mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.