Hasımlar Hısım Olmuştular.

Maurice Duverger merkez sağ ve sol için diyor ki: “Merkez, partilerin bataklığıdır”, partileri kişiliksiz, kimliksiz, siyasetleri proğramsız yapar! “Teknokratik hükümet” gibi bir şeydir; renksiz, duyarsız, duygusuz!
Ben Duverger’i haklı bulanlardanım:
Neden mi ?
Merkezin merkezine yönelmek, başka bir ifadeyle daha çok liberalizme yatkın politikalar üretmek, siyasetin ideolojik yapısını bozuyor, duygudaşlık alanlarını daraltıyor, partileri kimliksiz ve kişiliksiz yapıyor da ondan.

Türkiye’de son dönemlerde AK Parti ve MHP’nin yakınlaşmasını doku uyumu ve salt ideolojik akrabalıkla alakalandırmak eksik kalır, hatalı olur. 15-Temmuz’dan sonra MHP “Yenikapı ruhuna” sadık kalmak istediği ve savunduğu ideolojik değerleri her türlü siyasi çıkarların üzerinde gördüğü için “hasımlar hısım” oldular. 17/25 Aralık sürecinde ver Bilal’i al iktidarı, iktidar da saltanat’ta senin olsun diyen sayın Bahçeli, 15 Temmuz’la birlikte iç ve dış olayları değerlendirince devlet ve milletin beka sorunu olduğunu gördüğü için hasımken hısım oldu. AK Parti ve MHP arasında ki yakınlaşma, MHP istediği için oldu.

Sayın Bahçeli’nin yerel seçimlerle ilgili ittifak teklifine ise, Cumhur ittifakını sindiremeyen AK Parti içerisinde ki AKP’ler çomak soktu. Hizmetlerin yerelden başladığı gerekçesiyle, yerel seçimlerde fiziki zorluklar olacağı bahane edilerek, müzakere masasına gönülsüz oturuldu. MHP’nin İstanbul, Ankara ve İzmirde aday çıkartmayacağız teklifi değerlendirilemedi.

Neticede zora ki yürütülen yerel seçim ittifakı, milli kimlik siyaseti ve “andımız uygulaması” yüzünden akim oldu. AK Parti; maalesef MHP’nin duyarlı olduğu milli konulara “çimdik” atarak, yerel seçim ittifakını bozan taraf oldu.

Görünen o ki, yerel seçimlerde hizmetler değil, daha çok kültürel taleplere öncelik veren propoğandalar tercih edilecek. AK Partinin Kürtlerin oylarını almaya yönelik hesabı kesinlikle tutmayacak. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde olduğu gibi, kültürel talepler HDP ve MHP’nin işine yarayacaktır hatırlatmış olalım.

Yozgat Çamlık Gazetesi:
Ekim 2018

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.