Rahmet ve Bereket Ayı Ramazan

İçerisinde bin geceden daha kıymetli bir geceyi, kutsal kitabımız Kur’anın  indirildiği Kadir gecesini barındıran Rahmet ve Bereket ayı Ramazan’da etrafımız kan gölüne döndü, çevremiz barut kokusuyla kirletildi. Türkistan ve İslam dünyasına, gönül coğrafyamıza gözyaşı ve zulmün hakim olduğu bir iklim reva görüldü. Bu mübarek günler hürmetine gökten sağanak sağanak rahmet yağarken bahse konu coğrafya neden nasibini almıyor diye düşünenler olabilir aramızda.

Kimbilir belki de o coğrafyalar, ilahi tecellinin bir cilvesi olarak, İslâm Alemi’nin aklını başına devşirmesi için ibretlik bir vaka olmasını istediği için nasibini almadı, alamadı.

Yüce kitabımız Kur’an, müslümanlar ders çıkartsın diye geçmişte kalmış bir çok kavim ve peygamberlerlerin hayatını anlatarak ders almamız yönünde tutulması gereken öğüt ve nasihatlar verir. Yüce kitabımıza baktığımızda hacim olarak üçte birini emir ve yasaklara yani uyulması gereken maslahata yer verilirken, üçte ikisi geçmiş kavim ve peygamberlerin hayatları menkibeler tarzında hikaye edilerek, “Görmüyor musunuz, akıl etmiyor musunuz, ders almıyor musunuz?” şeklinde müslümanlar uyarılarak ihtar edilir.

Kur’anın ihtar ve uyarısını dikkate almadığımızdan olacaktır ki, barut kokusunu takip ettigimizde karşımıza İslâm coğrafyasını temsil eden, Türkistan, Arakan, Afganistan, Somali kapı komşumuz Suriye ve Irak gibi ülkeler çıkmaktadır.

Bütün bu ülkelerde İslâm coğrafyasında oynanan oyunların tesadüfen gelişen olaylar olmadığını hepimiz biliyor ve dile getiriyoruz. Fakat şer ittifakına karşı olması gerektiği gibi birlikte olamıyoruz. Kur’an’ın ihtarını ciddiye alıp, hristiyan ve de başka inanç birlikteliği kuranların kurdukları birlikteliği kuramıyor, bu mübarek günlerde onların çektiği acı ve ızdırabı yüreğimizde hissederek bir şekilde akılsız başımızın bizlere reva gördüğü bedeli ödemekle yetiniyoruz.

Tez zamanda İslâm aklını başına devşirmesi dilek ve temennisiyle tuttuğunuz oruçların kabul, ettiğiniz hayır ve hasenatların makbul olması niyazıyla Ramazanınızı tebrik eder, izin mevsimi olması münasebetiyle izine gideceklere iyi tatiller dilerim.

Metin Yazarel

Haber Gazetesi

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.