Yanlış teşhis, yanlış tedavi

Avrupada tehlike boyutu artarak gelişmekte olan Türk düşmanlığı ve İslama fobi konusunda, Muhsin Ceylan’ın hazırlayıp sunduğu Ateş Cemberi adlı TV proğramında söylediğim gibi, Haber gazetesinde kendi köşemde defâtle yazarak işledim.
Yaşadığımız ülkelerin sorun anlamında bize bakışıyla, bizim sorun olarak gürdüğümüz konular farklı. Yani teşhis hatalı, tedavide yanlış.

Biz meseleye entegrasyon (uyum) bağlamında bakarken, onlar bizleri kıta Avrupası için kültür ve içgüvenlik tehlikesi olarak görüyorlar.

Yanılmıyorsam ortak para birimine geçişten sonra, Ortadoğu uzmanı, Oryantalist Bernad Lewis ve ekibine “Avrupalılık kimliği” üzerine bir çalışma yaptırdılar. Bernad Lewis’in tek kimliklilik üzerine hazırladığı raporda, Hollandalı, Alman, İngiliz, Fransız vs gibi, aidiyet ve kültürel kimliklerin yok sayılamayacağı ve “Avrupalılık kimliği” yaratmanın mümkün olamayacağı sonucu çıktı.
Fakat raporda uyarı mahiyetinde dikkat çeken, çok önemli, başka bir detayın acil önlemler maddesiyle gündeme alınması öneriliyordu. Konu Avrupa’nın geleceğini ilgilendiren çok ciddi bir sorundu. AB’nin savunduğu ve yürüttüğü çok kültürlü politakaların varacağı tehlike boyutunun, İslamlaşma tehlikesi olduğu konusunda uyarılar içeriyordu.
Raporda Avrupaya akın eden müslüman ve mülteci göç dalgası durdurulamaz ve Türkiye AB’ye alınırsa, önümüzde ki 50 yıl içerisinde, Avrupa kıtasının İslamlaşacağı tehlikesi üzerinde duruluyor ve önlem alınması için tavsiyeler sunuluyordu.
AB’nin şekillenmesinden sorumlu siyasi çevreler üzerinde şok etkisi yaratan bu rapordan sonra, Hollandalı sosyolok ve eş cinsel Pim Fortuyn politikacı olarak siyaset arenasına çıktı.
Pim Fortuyn yazdığı “Topluluğumuzun İslamlaşması ve Kültürümüzü İslamlamiyetin Etkisinden Korumak” adlı kitaplarla, açık açık İslam karşıtlığı üzerinden aşırı sağ partilerin güçlenmesine zemin hazırladı.
Bütün bu olumsuz gelişmelerin, İslam karşıtı politikaların yanında, bizlerin de sebep olduğu bazı münferit olaylar ve örgütlediğimiz yürüyüş ve mitingler Avrupa kamuoyuna “huzur bozan, iç güvenlik tehlikesi” olarak taktim edildi ve aşırı sağ partiler güçlendirildi.
O münasebetle, Almanya da Camî saldırıları ve de Federal içişleri bakanı Horst Seehofer’un Almanya da İslama yer yoktur açıklamalarını iyi analiz edip, doğru teşhis koyarak, doğru tedavi uygulamayı gerekli kılar.
Onlini-manşet
Metin Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.