15 Temmuz Öngörüsü

02 Şubat 2014 Yılında bir yazımda
15 Temmuz öngörüsü olarak “derin hesaplaşma” başlıklı bir yazı yazmıştım. Keşke haklı çıkmasaydım onca yaralı ve 246 canı demokrasi şehidi olarak vermemiş olsaydık.

Derin Hesaplaşma
Türkiye de siyasi arenada yaşanan sıcak gündemi, birçok kimsenin aksine, siyaset kurumu üzerinden devletle olan bir hesaplaşma olarak algılıyor ve değerlendiriyoum.

Kıriz Nasıl Sonuçlanır.
Yaşanan kıriz nereye varır, nasıl sonlanır, kimin başını yer, kimin ne kadar onurlu ya da tamamen arsız olduğunu ortaya çıkarır şimdiden bilmek mümkün değil.

Anlayabildiğim kadarıyla Amerikayla işbirliği içerisinde olan çevreler işi pişkinliğe vuracaklar. Bu durumun korkutucu olan yanı ise, ülke meseleleri hakkında çok üst seviyede bürokratlar, vekiller, işadamları, gazeteciler ve sair kesimlerin ABD elçiliğine muhbirlik yaparak icazet almayı alışkanlık haline getirmeleridir.

Dış güçlerden destek ve yardım alan içeride ki bu parelel yapılanmayla devletin bir gün mutlaka hesaplaşması gerektiğine inanıyor ve milletin vekillerini her türlü siyasi mülahazadan uzak, akl-ı selime, devlete sahip çıkmaya davet ediyorum.
M. Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.