2019 Demokratik olgunluk yılı olsun.

Siyasi tarihimizde, sivil anayasa yapma konusunda, şu içerisinde bulunduğumuz dönem kadar şanslı bir dönem görmedim. İkitidar ve muhaletefin yeni sisteme, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline uyumlu bir sivil anayasa yapma fırsatı var iken, anlamsız bir inatlaşmayla, sistemi tıkama gayretlerine bir anlam veremedim. Bu manada tarafları demokratik olgunluk içerisinde davranarak, ulusal çıkarları öne alan, demokratik ilke ve değerlere bağlı kalarak demokrasimizi güçlendirecek işbirliği etmeyi tavsiye ederim.

Diğer yandan milletimizin siz siyasi eğemenlere tevdi ettiği egemenlik hakkını kullanma yetkisine dayanarak neden bir sivil anayasa yapmak istemediğinizi merak ederim..? Siyasi emel ve hedefinizin Türkiye’nin demokratik olgunluğa erişerek, evrensel değerlerle bütünleşen anayasal hukuk devleti olmasını sağlamak olup olmadığını bilmek isterim. T.C. Devletinin temel felsefesi ve temel ideolojisi, azınlıklarda dahil, tüm vatandaşlarına eşit haklar tanıyarak, sosyal adalet ve sosyal refah devleti olmak değilmidir..? Öyle ise neden sosyal refah devleti olmanın yolunu açacak sivil anayasa yapmıyorsunuz diye sormak isterim.

Gelin hep birlikte… kavram kargaşası yaratılmasına fırsat vermeden anayasal huhuk devleti olmaktan yana siyasi tavırlar alalım. Çağımızda uygarlık ve medeniyetin demokratik değerler üzerinde yükseldiği gerçeğinden hareket edelim. Cumhuriyetin siyasi, kültürel ve ideolojik temellerini oluşturan Laiklik ve milliyetçilik gibi kavramların daha fazla istismar edilmesine fırsat vermeyelim. Sekularizmi (laikliği) dini inkar eden bir unsur olmaktan çıkartalım. Laisizmi gerçek anlamda din ve devlet işlerini bir birinden ayıran kavram olarak liberalleştirelim. Demokrasiye olan bağlılık konusunda güven tazeleyip, medeniyet ve uygarlık yolunda emin adımlarla, yolumuza devam edelim.

Yeni yıl bir çok kimse için umut ve beklenti ifade eder. İnsanlar gelen yılın gidenden daha güzel olmasını umut eder, yeni hedefler tayin eder. Adet olduğu üzere yeni yılda beklenti ve hedeflerinizin gerçekleşmesini temenni eder, yeni yılınızı şimdiden tebrik ederim.

ENPOLİTİK
Aralık 2018

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.