Adalet mi… Cinayet mi?

Sağlık sorunları nedeniyle bir süre ara vermek zorunda kaldığım yazılarıma tekrar baslarken, bayram ve yeni yıla girmek üzere olmamız münasebetiyle tüm insanlık için en içten iyi dileklerimi ileterek başlamak istiyorum.

30-Aralık-2006 Irak diktatörü Saddam Hüseyin`in idam edildiği tarih olarak hafızalarımızda yer edecek.

Amerika denetiminde yapılan yargılamanın adil olup olmadığı tartışılırken, diğer bir diktatör olan Bush`un emriyle acilen idam ettiriliyor. Böylece yargılama usuli ve mahkeme meşruiyet kazanarak, yargılama usuliyle ilgili tartışmalara nokta konmuş oldu.

Saddam hak ettiği cezaya çarptırılmış olabilir, fakat infazın uygulanış şekli ve zamanlamsı duygusal olarak kimi vijdanları sızlatmışta olabilir. Müslümanların kutsal günleri olan kurban bayramında infazın yerine getirilmesi, bende bile duygusal tepki uyandırdı. İslam inancına göre dargınların barıştığı, hasta ve kabristanların ziyaret edildiği, sevgi ve hoş görünün hakim olduğu bayram gününe inatla yapılan infaz benim vijdanımda kabul görmedi. Sessiz çoğunluk bayramı buruk karşılarken, Saddam karşıtları çifte bayram kutlamış oldular.

Amerika, İsrail ve İran koalisyonunun Saddam konusunda hemfikir olması ayrı bir inceleme konusu olmakla birlikte, Irak için düsünülen senaryolar umarım uygulama zemini bulamaz. Görünen odur ki Irak etnik ayrım ve mezhep farklılığı çatışmasıyla adım, adım bölünmeye götürülmekte. Şiddet olaylarında akan kanın Irak halkının kanları olduğu unutulmamalıdır.

Saddam Irak ve bölge insanı için tehlike olan bir diktatördü… tehlike giderildi. Dünya insanlığı için tehlike arzeden diğer bir diktatör Bush`un etkisiz hala getirileceği günede şahit olmak isterim. Bu isteğim insanlık ve hümanizim adına depreşen duygularımın dışa yansımasıdır. Şahsım adına ne Amerika ne de Mr. Bush ile alış verişim olmamıştır.

Bu yılın Kurban bayramı ve yeni yılın buluştuğu nadir yıllardan olması münasebetiyle, yeni girecek yılın Dünyamızda bulunan tüm diktatörlerden temizlendiği bir yıl olması en öncelikli dileğimdir.

Bayram ve yeni yıl içinse: sonrasında da bayram tadında günler geçirmeniz dileğiyle, yeni yılın sağlık, huzur, barış ve mutluluklar getirmesini dilerim.

Metin Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.