Anketçilerin seçim maniplasyonları

Türkiye’de ki araştırma şirketlerinin hemen hepsi tarafsızlık ilkesine göre değil de, seçimin sonucuna tesir etme amaçlı, manipülasyonlara dayalı anket sonuçları yayınlıyorlar. Hiç kimse bir önceki seçimlerde tutturamadıkları uçuk kaçık sonuçları yüzlerine vurup, hesabını sormuyor. Kendileri ise, anketlerde yanılgı payı olur mazeretiyle özür dilemek şöyle dursun, bir sonraki seçimlerde TV ekranlarında tekrardan arzı endam ediyorlar. Yine bu seçimlerde’de alışık olduğumuz üzere, ittifakların kaderine tesir edecek HDP ve İYİ partiyle alakalı abartılı sonuçlar açıklıyorlar.
Kültürel aidiyetler üzerine siyaset yapan HDP’yi anladık’ta henüz daha herhangi bir seçime girmemiş, oy oranı ve toplumsal karşılığı belli olmayan bir partiyi, İYİ Partiyi hangi gerekçelere dayanarak başarılı görülüyor bir anlam veremiyorum.

Türkiye’de İYİ partiye oy verecek kitle olarak düşündükleri sağ ve sola yatkın merkez çevrenin oy oranı 5% geçmez. Bu 5% tamı’da İYİ Partiye oy vermez. Anketçiler batı da genellikle sahil şeridinde konuşulan şehir evsanelerini anket sonucu olarak ilan ediyorlar. Niyetleri yansız ve tarafsız araştırma yapmak değil, anket yapmak için para aldıkları siyasi oluşumları memnun edecek sonuçlar ilan ederek seçmenleri manipüle etmek.
Bugüne kadar araştırma şirketleri arasında 1990’lı yıllarda Prof. Dr. E. KALAYCIOĞLU ve Doç. Dr. A. ÇARKOĞLU’nun yaptıkları gibi ciddi anlamda “Türk seçmenin sosyal tercihlerini” ölçen herhangi bir araştırma şirketine henüz rastlamadım. O münasebetle seçim öncesi anket sonuçlarını manipülasyon amaçlı olarak değerlendiririm.
Seçmen hangi sosyal tercihlere yöneliyor, öncelikleri neler? Sosyal, kültürel (HDP kültürel aidiyet siyaseti yaptığı için) ekonomik veyahut’ta iç ve dış güvenlikle ilgili sorunlar mı hangi tercihler belirleyici rol oynuyor? Kimse bilmiyor. Bana göre erken seçimin gerekçesi olarak beyan edilen beka meselesi iç ve dış güvenlik sorunu belirleyici olacaktır.
Seçmenler Tercihlerini ideolojik, yani partizanlığa göre yapacaklar ise, AK Parti 16 yıllık süreç içerisine kurumsallaştı. Sayın Erdoğan’ın kişisel oy potansiyelini hesap ederek birkaç puanlık artı-eksisi olabilir. CHP’ ve solun değişmeyen oy oranı zaten biliniyor.
MHP üzerinden İYİ partiye geçişlere gelince, MHP ideolojik bir parti. 80 Öncesi 3 milletvekiline sahip olduğu dönemlerde bile, kurulacak hükümetlerin kaderini tayin etti. Diğer taraftan iddlojik olarak Devletin bekasını ilgilendiren sorunların çözümlerinde iradesine itimat edilen bir parti olarak siyaset yürüttü. Şimdi milli güvenlikle ilgi beka sorunları yaşadığımız bu nazik dönemde, milliyetçi ülkücü geleneği temsil ettiğini beyan etmekten imtina eden ve Selahattin Demirtaş’a af isteyerek, biz merkezin oylarına talibiz diyen bir partiye (İYİ partiye) ülkücü kesimden “Kayı Boyunun” logosu (sembolü) hatırına ciddi geçişlerin olacağına ihtimal vermem.
Bana göre MHP bu seçimde Orta Anadalu ve bazı bölgelerde tahminlerin üzerinde oy alacak. Hem AK Partinin yorgun gözüken eski hamam eski tas aday listesinden memnun olmayan vilayetlerden, hem’de sayın Erdoğan’a güvenmekle birlikte, TBMM sigorta işlevini sürdürsün ve seçim ittifakı devam etsin diyen kitlelerden oy alacak. Ayrıca muhalefetin hafif meşrep halay çeken adayı sayın Muharrem İnce gibi adayları devletin saygın ve en yüksek makamına layık görmeyen kitlelerden oy alacak.
Yine bana göre HDP’nin baraj altı kalma ihtimali bıçak sırtında. Bu konuda daha çok Kürt-İslamcıların tercihleri belirleyici rol oynayacak. Her ne kadar HDP’nin İslamcısı Altan Tan Saadet partisine gitmiş olsa dahi Kürt-İslamcılar AK Partiyi tercih ederlerse, AK Parti Doğu ve Güneydoğuda 2011 sonuçlarını tutturabilir. Böylece AK Parti bölgeden 2011’deki oy oranına yakın bir yüzdeyle 20-25 milletvekili çıkartırsa HDP Baraj altı kalır, aksi taktirde barajı geçer.
Reform niteliğinde bir değişim ve dönüşümün yaşanacağı, Devlet rehabilitasyonunun gerçekleştirileceği bu seçimler, sadece siyasi istikrarı değil, sistem değişikliğini, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline geçişe’de onay verecek. O münasebetle mutlaka oylarınız kullanmayı tavsiye ederken, sandıkta tecelli edecek millet iradesine saygılı olmaya davet ederim.
Yozgat Çamlık Gazetesi
Metin Yazarel
mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.