Bilginin paylaşılmasından yanayım

Bilim aydın bir şuur ve açık düşünüşle ferde fikri olgunluk edinmiş bir kişilik kazandırır. Boyutsuz uzayda, yerde ve gökte ne varsa, tabiat ve nesnenin gerçeği bizleri bilgin kılar. Aç olarak dünyaya gelen fert, ruhi açlığını bilgiyle doyurur. Bilgi değişen ve değişimin içindeki devamlılığı kavramiş ruh gibidir. Ruhun gıdası, aşk ve sevgi olduğu gibi gideceği yer de Tanrıdır.

İlim, gerceği menşe`inden seyiredip düşünerek, bilgiyi beniyle nasıl paylaştığını nazarı dikkate alır. Bilgi, hakikati kaplayan manaya sevgiyle bakarak, ilişki kurmaya cesaretlendirip, zihni olgunluğa yönlendirir.

İnsan evladı düşünen aydın bir kişi olarak, önce kendi varlığının sorumluluğunu hisseder. Kendimizi, çevremizi ve bizi kuşatan maddi, manevi değerleri, etkisi altında kaldığımız olayları, davranış biçimlerini çözüp inclemek isteriz. İnsan denen varlık bebeklikten başlayarak, dış ortamın değişen şartları karşısında, kendi iç ortamını belli sınırlar içinde sabit tutmaya çalışırak aydinlanir.

Gündelik yaşantılarımız şimdi-merkezlidir, “her şeyin kalıplaşmış bir bütün” içinde var olduğu söylenen bir biçim, tıpkı “Zaman içinde An-ı“ yaşadığımızın farkında olmayışımız gibi. Modern bilim öncelikle gündüz ile tanımlanan sözel ve mantıksal biçim üzerinde yoğunlaşmiştir. Eger bilim adamlari bildiklerini bizlerle paylasmamis olsalardi, karanliklarin en koyusunada zifiri karanligin girdabinda yok olup gidecegimizi sanirdik.

Iletisimin altin cagini yasadigi devrimizde, ilkel atalarimizdan daha cok sansli oldugumuzu kabul etmeliyiz. Milliyet`in bilgi ve iletisim adina internet ortaminda saglamis oldugu bu firsatin, bilgi akisi ve iletimi acisindan iyi degerlendirilmesinden yana oldugumu belirtmek isterim….

Metin Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.