Bıyıkları Kesilen Yumoşlar

Bu sayıda Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak ve turizim gelirlerini artırmak gibi bir gayeyle, Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak anılan, Afrodit veya Aphrodite’nin Anadolu medeniyetleri sergisi adı altında, Hollanda’ya getirilmesini irdeleyen bir yazı yazmıştım. Fakat bir kafeteryanın terasında oturken tanıştığım Berkay ve Gizem isimli gençlerle aramızda geçen diyalogdan sonra başka bir konuda yazmaya karar verdim. Gizem ve Berkay sepetlerinde bulunan kedileri Yumoş olduğu halde, yanıma gelerek, Haber Gazetesi’nde yazılarımı takip ettiklerini, okuyucu haklarını kullanarak beni  eleştireceklerini söyleyip başladılar eleştirilerini sıralamaya.

Yazı uslubumu çok akademik, kullandığım dili diplomatik ve bir okadar’da ağır bulduklarını ifade ettiler. Seçtiğim konu başlıklarını, insanları okumaya teşvik eden ustaca seçilmiş bir tuzak olarak gördüklerini (Güdükzadeler, Zübükzadeler, Toplumsal Cazgırlar vs) gibi misallerle izah ettiler.  Toplumsal konularla ilgili yazdıklarımdan istifade ettiklerini beyan eden uzunca bir muhabbetten sonra, kendilerini sabırla dinlediğim için teşekkür ettiler. Sohbetimiz ilerledikten ve kendilerine kedilerle ilgili anlattığım bir hikayeden sonra, her ikisi de ara sıra edebi yönünüzü de göstermelisiniz diye telkinde bulundular. Ve neden hep asık suratlı yazılar yazıyorsunuz diye sorup, kedi hikayesini yazmam konusunda ısrarcı oldular.
Gizem ve Berkay’a verdiğim sözü tutmak adına, kedi hikayesini anlatmak istiyorum. Hikaye’yi bir Cuma hutbesinde, yaşanmış bir olay olarak dinlemiştim.

Hutbede hikaye’yi anlatan hocaefendinin çocukluk arkadaşı olan, olayın kahramanı bir müftü çocuğu. Babası müftülüğün bahçesinde sohbet ederken, fareleri kovalayan kedileri göstererek, yanında bulunanlara kedilerin bıyıklarının ne işe yaradığını sorar. Orada bulunanlardan hiç kimse cevap veremez. Bu durum üzerine müftü efendi cevabı kendisi anlatır.  Kedilerin bıyıklarının uydu, antenleri gibi işleve sahip olduğunu, kedilerin dost ya da düşman ayrımını bıyıkları vasıtasıyla algıladığını ifade eder. O vakit 7-8 yaşlarında olan bizim küçük yaramaz, babasından dinlediği olayı evde kendi kedilerinin bıyıklarını keserek deneylemek ister. Bir müddet sonra görürler ki, farelerin korkulu rüyası olan kedi, farelere saldırmıyor aksine onlarla oyun oynayarak, oyundaş oluyor.

Bu hikayeden de anlıyoruz ki, Yüce Yaradan hiç bir varlığı, hiç bir organı, hiç bir uzvu, aksesuar olsun diye yaratmıyor, hepsini bir gaye, bir amaç için yaratıyor. Eğer siz canlıların genetiğiyle, doğasıyla oynamaya kalkarsanız, Kedi misalinde olduğu gibi tabiatını bozar,  fıtratıyla oynamış olursunuz. Yıllar var ki, yeni dünya düzeninin kurucuları insanlığın algı antenleriyle oynayarak, dostu düşman, düşmanı da dost bildirecek tuzaklarla insan evladının tabiatını, doğasını bozdular.
Sanat ve sanat tarihi adına dost ve düşman algılarımızla oynadılar, duygusal frekanslarımıza ayar çektiler, yolumuzu, yörüngemizi, kıblemizi şaşırttılar.  Tıpkı turizm gelirlerini artırma adına, Türkiye fonlarından parasal destek ve yardım sağlanarak açılan Aphrodite sergisinde olduğu gibi; aklımız dondu kaldı. Neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu hesap edemez olduk.

Sevgili Berkay ve Gizem, siz şimdi huylu huyundan vazgeçmiyor, basit bir kedi hikayesinde bile, bir yerlere göndermede bulunmuş diye aklınızdan geçirmekte haklı olabilirsiniz, itiraz etmiyorum, size verdiğim sözü tuttuğumu hatırlatarak, yazımı sonlandırmak istiyorum.

Metin Yazarel

Haber Gazetesi

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.