Hollandanin Demokrasi Anlayışında Değişim

Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar, insan hakları alanında en gelişmiş ülke konumunda olan Hollanda malesef bu imajını yitirmiş durumda. Son dönemlerde siyasi arenada meydana gelen olaylar, iç huzuru bozucu olduğu gibi, dış ilişkilerde de Hollanda’nın itibarını zedelemekte.

Pembe Laleler ülkesi Hollanda’nın, demokrasi ve insan hakları alanında yabancı ve azınlıklara takındığı insani olmayan tavırları anlamak mümkün değil. Bir parti başkanının, ülkesinde yaşayan yabancı ve azınlıkları hedef alan söylemleri, kamuoyunda kabul edilir bulunup destek görüyor. Sağda ve solda merkezi temsil eden partilere güven yitirildiğini daha önce dile getirmiştim.

Vakti zamanında Nebahat Albayrak ve Ahmed Aboutaleb’e yönelik aşırı sağcı Geert Wilders’ın verdiği gensoru önergesi en çok PvdA’yı memnun etti diye yazmıştım. Gelecekte Hollanda’da Müslüman ve diğer azınlıklara yönelik sert ve öfkeli politikaların yasallaştırılmasına, merkezi temsil eden CDA ve PvdA gibi partilerin destek vereceğine işaret etmiştim.

Şahidi olduğumuz bir çok olumsuzluğu, Pim Fortuyn’la başlayan siyasi popülizmin devamı olarak değerlendirmiştik. Aradan geçen zaman ve bu günlerde şahidi olduğumuz PvdA partisinde Kuzu ve Öztürk olayında yaşadıklarımızdan hareketle, popülizme prim verme olarak yapılan değerlendirmelerin yanlış ve eksik olduğu görülmüştür.

Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk olayı, bal gibi ideolojik bir karar ve tercihtir. Yoksa Türk kökenli sosyal demokratların devekuşu gibi kafalarını kuma gömerek ses çıkartmamalarını başka türlü izah etmek mümkün olamazdı. Kendilerini ve kurumlarını toplum çıkarlarını korumaya adadıklarını iddia eden Türk kökenli sosyal demokratlar ne iş görür, kime hizmet ederler?

Neden sesleri çıkmaz? Hiç mi yaptırım güçleri yok? Gönül bağıyla bağlı oldukları PvdA partisinde hiç mi hatırları sayılmaz? Hiç mi hesap soramazlar?

Yoksa PvdA partisinde kendilerinden olmayan siyasetçilerin ayıklanmasını fırsata çevirmek mi isterler? Bu gibi soruların cevabını  sorunun muhatabı olanlar düşünsünler artık.

Çağımızda uygarlık ve medeniyetin demokratik değerler üzerinde yükseldiği gerçeği, Hollanda’lı politikacılar tarfından bilerek inkar edilmekte olup, uygulanan hatalı politikalar içte ve dışta Hollanda’nın itibarını zedeleyen gelişmelere sebep olmaktadır. Her ne kadar ikinci sınıf vatandaş yerine konsak ta, Hollanda adına oluşan olumsuz hava duygusal olarak biz vatandaşlarınıda üzüntüye sevketmektedir.

Hollanda’da yaşayan ikinci sınıf vatandaşlar ve yabancıların gelecekten beklentisi, daha emin ve daha güzel bir kader arayışından başka bir şey değildir.
Hollanda siyasetinin demokratik olgunluğa erişerek, demokratik evrensel değerlerle bütünleşmesini temenni ederek verilecek tepkilerin akl-ı selime uygun tepkiler olmasını tavsiye ederim.

Metin Yazarel

Haber Gazetesi

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.