Çarçur Ekonomisi

Enpolitik
Ana Sayfa
Kategoriler
Galeri
Video
Yazarlar
Anketler
Künye
İletişim
Üye Ol
Kapat

Metin Yazarel
metinyazarel@my.com
10 Temmuz 2019 – 08:54
Çarçur Ekonomisi
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Baştan söylemek isterim ki, iktisadi konularda ahkam kesecek kadar yeterli bilgi ve donanıma sahip değilim. Fakat ona rağmen, şimdilik iktisadi buhran veya bunalım gibi görüntü veren ekonomik ahvalin, kriz seviyesine gelmesini önleyecek iktisadi rehabilitasyonun aciliyetine dikkat çekmek isterim.
Hani şu dışa bağımlı olduğumuz halde, övündüğümüz oto montaj sanayimiz varya Toyota, Renault, Fiat vs gibi üretimi yüzde 30-40 civarında düşürdüler. Bunlardan başka birkaç Kundura firması, hatırı sayılır miktarda Un fabrikası, Tekstil, Çimento, Fayans ve Seramik fabrikaları kapılarına kilit vurdu. Kimin umurunda oldu, kriz mi var ?

Diyorlar ki, Merkez Bankası’nın altın rezervi azaldı. Özel sektörün dış borcu çoğaldı. Dolar ve Euro Saddamın “Scud füzesi” gibi fırladı. Döviz darboğazı diye bir kriz mi yaşandı?
Açlık sınırı soğan ve patatese bağlandı. İşsizlik üçe beşe katlandı. Ucuz iş gücü diyerek Suriyeliler işe alındı. Sendikaların işsizlik diye bir derdi tasası mı var?
Brezilya, Sırbistan ve Polanya’dan et, Almanya, Fransa ve Macaristan’dan canlı hayvan alındı. Kasaplarda et sıkıntısı yaşandı mı?
Yine deniyor ki, yabancı yatırımcılar Türkiye’yi terk ediyor. Bankaların kredi notu düşüyor, döviz rezervleri eksiliyor. Peki, faiz oranlarını düşüremediği için Merkez Bankası Başkanını görevden almaktan başka, bankacılık ve finans sektöründen kriz-miriz uyarısı geldi mi?
Sanayiciler, işçilerin maaşlarını ödeyemiyorsa, ekonomik endeks dibe vuruyorsa, parası olan döviz biriktiriyor ve “kriz bizi teğet geçiyorsa”, döviz sıkıntısı yaşandı mı?
Benzine, motorine, mazota, mutfakta kullandığımız tüpe, elektriğe, doğal gaza, tarladaki domatese, marketteki patetese, çaya, şekere, limona, eczanedeki ilaca ayda bir zam geliyorsa, seçim zamanı parti mitinglerine katılım da azalma oldu mu?
Avrupanın en büyük tarım ülkesi olarak, yurtdışından Buğday, Arpa ve Çavdar almak için ihale açılıyor, saman bile dışardan tedarik ediliyorsa. Tarım ve hayvancılığı teşvik etmek için verilen teşvik pirimlerini çarçur edenlerden hesap soruldu mu?

Suriyeli mültecilere 30-40 milyar dolar harcanıyor. Gazeteler kağıt pahalı diye baskı yapamıyor. TRT ve benzeri kurumların araç filosuna yeni araçlar alınıyor ve dahi kamu harcamaları cari açığı tetikliyorsa, ekonomiyi yöneten, Hazine ve Maliye Bakanılığından tasarruf tedbirlerine yönelik uyarılar geldi mi?
Büyüme oranı düşüyor. Ekonomi balon gibi şişiyor. Gelir dağılımı dengesizliği devam ediyor, ahali fakirleşiyor.. Ama yine de biz, kendi aramızda abartmayalım, korkulacak bir şey yok, “kriz rasyonel değil, psikolojik” diye birbirimizi teselli ediyorsak, arıza kimde diye sormak bir anlam ifade ediyor mu? Arıza: iki’de bir, “bakın burası çok önemli” diye ahâliyi hipnoz ederek mavra kesen ekonomi yönetiminde değil, arıza bizde! Arıza: İsraf ekonomisinin ceremesini çekmeye râzı olan sadık tebâda.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.