Sıtratejik Akıl

Son birkaç yıldır küresel güçlerin Türkiye ve Türk siyasetini gerçeklerin değil, algıların yönettiği bir atmosfere çekme gayretlerine şahit olduğumuz süreçler yaşamaktayız. Hamdolsun ki, şimdiye kadar yapılan her operasyonda vatan ve millet adına şuuru açık ortak akıl ve milli iradenin bariyerlerine tosladılar. Yoksa 15 Temmuz direnişi ve Yenikapı ruhu başka türlü nasıl izah edilebilirdi ki.

Bir yandan da Anayasal haklardan yararlanarak seçimlere giren ve Türkiye’nin 3. büyük partisi konumuna yükselen HDP’nin, hâlâ daha Fetö’cü soytarıları sahiplenmesine de üzülüyoruz. Halbuki demokrasiye sahip çıkmak, HDP de dahil tüm partiler için Anayasal bir zorunluluktur. Bu izahtan hareketle, HDP’nin içeride ve de dışarıda algı operasyonu çeken Fetö’cü hainlerle işbirliği etmesini anti-demokratik bulmanın ötesinde, vatana ihanet derecesinde görenlere hak vermiyor değilim. HDP’den kendisini vâr eden demokratik ilke ve değerlere bağlı kalarak, daha duyarlı siyaset yapmasını beklerdik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi esnasında, Demirtaş ile Öcalan arasında olan ve gizli tutulan siyasi çekişme ve rekabeti deşifre eden mektup hadisesinden sonra, HDP’nin nasıl bir siyasi yol izleyeceği merak konusu. Her ne kadar PKK’lı çevreler, Cumhur ittifakını madara ettik diyerek hava atsalar dahi, Öcalan’ın örgüt üzerinde mutlak hakimiyetini kaybettiği deşifre edilmiş oldu. Demirtaş, Öcalan’nın itibar zafiyetini fırsata çevirip, bundan sonra silahı değil, siyasi zemin de demokratik mücadeleyi tercih etmeliyiz diye tavır alma cesareti gösterecek mi bekleyip göreceğiz.

Diğer taraftan yeni sisteme uyum yasaları altında, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeline uygun, partiler yasası değişikliğine gidilerek yeni oluşumların önünü kesecek ve seçim ittifaklarını engelleyecek seçim sistemi değişikli gibi bekleyen reformlar gerçekleştirildiğinde HDP’nin konumu nasıl olur bilemem. Fakat bildiğim bir gerçek var ki, TBMM dokunulmazlık zırhına sığınarak, meclis kürsüsünde terör örgütü PKK’ya sahip çıkan HDP’li milletvekililerine karşı yoğun tepkiler ve meclis çatısı altında teröristleri besleyemezsiniz diye yükselen itirazlar var.

Umulur ki HDP tüm bu gelişmeleri dikkate alarak demokratik ilke ve değerlere daha çok duyarlı olur. Kandil ve Öcalan’ın tasallutundan kurtulur. Yöresel ve etnik ırkçılığa dayalı politika yapmaktan vazgeçer. Birlikte yaşamak ve birlikte yönetmekten yana tavır alır. Dar bölge siyaseti yöresel milliyetçiliği terk ederek, ortak aklın emrettiği Türkiye partisi olmayı tercih eder. Aksi halde, siyasi zemini de kaybeder.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.