CHP ve Türk Solu Kavramı.

Sovyetlerin dağılmasıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi, Türk solu’da kan kaybetti. Vakti zamanında Ecevit’in CHP dışında, yeni bir sol açılımla, siyasi hayatımıza taşıdığı demokratik sol kavramı da, beklenen toparlanmayı sağlayamadı. Aksine Türk solunda oluşan kutuplaşmayı daha da derinleştirdi.

Turk solunun sosyal refahı sağlayacak ekonomik proğramları değil de, siyasi ve kültürel değişime öncelik veren politaları halk indinde kabul görmedi. Kılıçdaroğlu’nun CHP’si partisinin milletvekillerini sağı temsil eden bir başka partiye ödünç vererek, solun demokrasiye olan sadakatı konusunda kitlelere güven veremedi. Siyasi partilerin demokratik rejime olan bağlılık, samimiyet ve sadakatleri ölçüsünde kimlik ve kişilik kazandığı gerçeğine göre polita takip edemedi.

CHP ve Türk solu, kitlelerin duyarlıkları konusunda da ilkeli olamadı. Demokrasi ve laiklik konusunda kitlelere güven veremedi. Kendileri gibi düşünmeyen ahaliyi “faso fiso vatandaşlar” olarak gören elitist ve aşırı devletçi bir parti görünümünde siyaset yürüttü. Halkın temel ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı politikalar geliştirip, seçmenlerin teveccühünü kazanarak iktidar olma şansını yakalayamadı.

CHP ve Kılıçdaroğlu bugüne kadar hiç bir seçimde gerçek anlamda ülke yönetimine talip olmadı. Kaçak güreşerek ya Muharrem İnce gibi yedek kulübeden, ya da Ekmelettin bey gibi kiralık adaylarla Erdoğan’ın karşısına çıktı. Evcilik oynayan çocuklar gibi sağ partilerle ittifak kurarak iktidar oyunu oynadı.

Evet Türk siyaseti solun, sağ iktidarlar karşısında alternatif olamamasının yarattığı en sıkıntılı dönemini geçirmekte. Bu manada tüm sosyal demokratlar sorumluluk alarak, sosyal demokrat ilke ve değerleri benimseyen, solu güçlendirecek vizyon ve misyona sahip, yeni bir lider etrafında birleşip, demokratik alternatif olarak ihtiyaç duyulan açığı kapatmak zorundalar. Çünkü hâlâ daha Türkiyede CHP ve DP’nin temsil ettiği iki ana çizgi, iki farklı modernleşme anlayışına dayalı siyasi gelenek devam etmekte.

Şayet CHP iktidar olmak istiyorsa, halka umut vaad eden sosyal, kültürel ve ekonomik her alanda sorunları çözecek politikalar üreterek alternatif olmalı. Bu manada Atatürkün partisi CHP, tarihsel ve sosyolojik büyüklüğün her zaman siyasal büyüklüğü yaratamadığının farkında olarak hareket etmeli.

Ekim 2018
ENPOLİTİK

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.