Batı hayranlığı ve Erdoğan karşıtlığı.

Bugün batının, batıcılık adına içimizden devşirdiği devşirmeler eliyle, Erdoğan karşıtlığı üzerinden yürüttüğü kavga Türk ve Türkiye düşmanlığıdır aslında.

Birinci Abdülhamid döneminde batının şark sorunu adı altında gündeme getirdiği ve küçük Kaynarca anlaşmasıyla telkin ettiği modernitenin, batı hayranlığına dönüşerek, 3. Selim ve 2. Mahmut dönemlerinde yeniçeri ocaklarının burnunu sürtmek amacıyla başlatılan reform hareketlerinden günümüze kadar sirayet ettirilmiş, batıcı vesayetin bir anlamda sivil ve siyasi ayağıdır Erdoğan düşmanlığı.

Bugün bizlere iktidar kavgası diye lanse edilen kavga, kendisine yabancılaşmış batıcı devşirmeler ile, yerliler (milliyetçiler) arasında yürütülen beka sorunu kavgasından başka bir şey değildir aslında.

Osmanlıyı 784 bin km’ye indirgeyerek Andolu çoğrafyasına hapseden ve indirgediği kısmı da devşirdiği unsurlarla kontrol eden küresel akıl, sadece Türklerin millileşme süreçlerine değil, ümmüleşme (ümmetçilik) süreçlerine de müdahale etmiştir. O münasebetledir ki, laikliği cumhuriyetin ilkelerinden birisi olmaktan çok, cumhuriyetin varlığını adadığı umde olarak gündeme getirirler.

Türklerin Anadoluda ki varlığını hazmedemeyen haçlı zihniyeti, Türkiye’yi sosyal, kültürel, ekonomik, her alanda muhasara altına alarak, bölgesinde model olacak bir sosyal refah devleti olmasını engelleyen politikalar izlemiştir. Bugün de batının şark meselesini, Ortadoğunun yeniden dizayn edilmesini konuşuyorsak, hâlâ daha batının savaşçı ihtirasların canlı tutmasından kaynaklanmaktadır. O nedenle dış ilişkilerde diplomatik kriz ve gel-gitler yaşıyor, burnumuzun dibinde etnisiteye dayalı terör devletleri kurdurma çabalarını engellemeye çalışıyoruz. Bu manada bölgemizde ki insanlık ayıplarını giderecek, yeni bir medeniyet tasavvuru ve büyük devlet olmanın, icâp eden gereklerini yerine getirmek için askeri ve siyasi stratejiler geliştiriyoruz.

İç ve dış gelişmeleri dikkate alarak, Türkiyenin siyasi politik gündemini değerlendirecek olursak, PKK’dan, marjinal sol örgütlere, CHP ve radikal sağın ümmetçi unsurlarına varıncaya kadar, hemen hepsinin ortak özelliğinin Erdoğan karşıtlığı üzerinden, Türkiye’nin yoluna barikat kurma gafleti içerisinde olduklarını tesbit ederiz. Bu manada tüm yerli ve milli unsurları, yeni Türkiyenin inşa edilmesine katkı sağlamaya davet edirim.

Metin Yazarel
Ekim 2018

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.