Zabıta ekonomisi.

Ekonomik modellerden çok iyi anladığımı idda etsem doğru olmaz. Fakat, Türk tipi başkanlık sistemi oluyorsa, Türk tipi zabıta ekonomisi modeli neden olmasın. Son dönemde dövizde ki kur dalgalanması, enflasyon, faiz oranları gibi bir çok etken, ekonominin gidişatını tartışmaya açtı. Uyguladığımız finans ekonomisinde ki beklenmedik olumsuzlukları bertaraf etmek ve piyasalara güven aşılamak amacıyla, ekonomi yönetiminin panik havası içerisinde yaptığı açıklamalar, ekonomi politikalarının yeniden yapılandırılmasının zaruriyetlerini gündeme taşıdı. İşte bu zaruriyetten dolayı bizlere de aklımızın erdiği nisbette söz söyleme hakkı doğmuş oldu.

Komuoyu politik idari otoritelerin ekonomiyi yönetenlerden hesap sormasını beklerken, siyasi oterite marketleri stokçulukla, finansçıları spekülatörlükle suçladı, satıcıları azarladı. Serbest piyasa ekonomisiyle bağdaşmayan devletçi ve müdahaleci bir zihniyetle adli ve idari önlemler almakla tehdit edip, zabıtaları göreve davet etti.

Jöleli danışmanın akıl hocalığıyla yürütülen israf ekonomisinden, yeni dönemin “dönüşüm ofisi ve McKinsey danışmanlığına” evrildiği bu nazik süreçte, câri açığı kapatacak “tasarruf ekonomisi modeline” yönelip, ödemeler dengesinin sağlanacağına dair güvencelerde piyasaları rahatlatamadı. Diğer yandan kamu harcamalarında tasarrufa yönelmek amacıyla vatandaş indinde yan etkisi olma ihtimali yüksek tedbirlerin acil önlemler paketi olarak açıklanması da güven sağlamadı. Üstelik yapılan açıklamalar vatandaşın gelecek kaygısına düşerek, yastık altı diye tabir edilen tasarrufa yönlendirme riski taşıyan açıklamalardı.

Bizler, tüketime dayalı finans ekonomisinin, risk faktörlerinin sadece siyasi istikrar olduğunu sanıyorduk. Ancak döviz kuru dalgalanmaları sırasında salt siyasi istikrarın, ekonomik istikrarı sağlamaya yetmediğini tecrübe ettik. Uyguladığımız ekonomik modelin, finans sektöründen gelecek sektörel baskılara karşı da dayanıklı ve sağlam olması gerektiğini henüz öğrendik.

Sonuç olarak demek isterim ki; gidişatı düzeltmek ve ekonomiyi terbiye etmek polis ve zabıtanın kontrölünde olmaz. Sağlıklı büyüme ve ekonomik istikrar: câri açığa sebep olan kamu giderlerini kontrol edecek, israf ve lükse kaçan harcamaları önleyecek tasarruf tedbirlerini alarak, üretim ekonomisi modeline geçişle sağlanır.

Yozgat Çamlık Gazetesi
Ekim 2018

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.