CHP’yi iktidarsızlıktan kim kurtaracak?

Umulur ki yıllarca ilkeler, değerler ve kavramlar üzerinden siyaset üreten CHP’nin bu seçimlerde aklı başına gelmiş olsun. AK Parti gibi hizmetler üzerinden siyaset yapmaya yönelsin. Mansur Yavaş’ın TV proğramlarında siyasi polemiğe girmekten ziyade, Ankara için yapacağım hizmetleri konuşmayı tercih ederim şeklinde ki ısrarı, CHP’ye yeni bir siyasi anlayışı, hizmet anlayışını yerleştirme arzusu olsun. Eğer öyle değil ise, vakti zamanında Sayın Baykal’ın Yaşar Okuyan’dan, Lütfullah Kayalar’a kadar bir çok kişiyi aday listesine almasında olduğu gibi, İstanbulda İmamoğlu, Ankarada Yavaş’ın her ikisininde CHP’ye katacakları katma değerleri olmaz, CHP’nin sadece popülizme pirim veren bir parti olarak anılması yanına kâr kalır.

CHP ve mevcut sol anlayışın, iktidar olmak için ahaliye moral ve motivasyon olacak sosyal, kültürel ve ekonomik her alanda sorunları çözecek politikalar üreterek kitlelere umut vaad etmesi gerekir diye düşünüyorum. Yine CHP’nin kitlelere umut aşılamak için eski alışkanlıklarından aşırı devletçilik zihniyetinden sıyrılmasını öneriyor ve statükoyu koruma çabasından vazgeçerek, solu güçlendirecek yeni politikalar üretmesini, sol adına elzem buluyorum.

Diğer taraftan Türk-solunu temsil ettiğini söyleyen CHP’nin sosyal demokrasiye dönüşememesini, kapalı dar bir alanda devletçilik zihniyetine sığınarak siyaset yapmasını modası geçmiş siyaset olarak görüyorum. Toplum hızla sivilleşirken CHP ve Türk-solu’nun devlet reflekslerine sarılmasını solu küçülten önemli faktörlerden biri olarak değerlendiriyorum. Aynı zamanda solun sivilleşememesini Türk siyasetinde sağın alternatifinin yine sağ olmasını yaratan en önemli etken olarak görüyorum.

Sovyetler birliğinin dağılmasından sonra dünya siyasetinde bir çok değişiklik söz konusu oldu. Sosyal demokrasi tüm dünyada kendi “doğal tabanında” oy kaybetti. Bu manada Türk-solu alternatif olmak istiyorsa, demokratik ilkelere bağlı, sosyal düzen, sosyal adalet, sosyal refah, fırsat eşitliği, vijdan hürriyeti, ifade özgürlüğü vs, hakların geliştirilmesini sağlayacak fikir ve politikalar üreterek umut olmak zorunda. Aksi halde “sittin sene iktidarsızlığa” düçar kalacaklarını hatırlatmak isterim.

ENPOLİTİK
Mart 2019

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.