55 Formülü ve Moloz Siyaseti..!

Son dönemde, siyasi arenada AK Partide ki küskünlerin yeni bir parti kuracağı beklentisiyle, AK Partinin enkazı üzerine yatırım yapan ve “moloz siyasetine” bel bağlayan bir muhalefet anlayışı hakim oldu. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimlerin yer alacağı ve milli merkezi temsil edecek yeni bir oluşumdan bahsediliyor ve bu oluşumun yerel seçim sonuçlarına göre hareket edeceği söyleniyor. AK Partide ki gayrı memnunların katılımı ile beşinci ayın beşinde 55 miletvekiliyle kuruluşunu ilan edeceği idda ediliyor.

Siyasi başarı vizyon ve misyon ister. Matamatiksel förmül, yani 55 formülüzasyonu siyasi başarı getirir mi bilemem. Varsayalım ki, yerel seçimlerde AK Parti tökezledi yıkıldı, enkazın altından ne çıkar bilirsiniz. Bizim yöre’de, Yozgat’ta enkazın altından çıkana “moloz” derler. Molozun piyasası düşük, müşterisi’de hurdacılar olur.

Demokratik sistemlerin vaz geçilmezi siyasi partiler, toplumsal talep ve destek olursa yaşarlar. Aksi halde saman alevi gibi parlar ve sönerler. Bu manada siyasi tarihimiz sanıldığından çok örneklerle dolu. Mesela 28 Şubat sürecinde merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, milletvekilleriyle teker teker görüşerek, DYP’den 40 milletvekilini istifa ettirip “merkezde” olduğunu ilan eden Demokrat Türkiye Partisi’ni kurdurup, hükümete de ortak ettirmişti. Sonucuna bakacak olursanız kocaman bir hiç..! Hüsamettin Cindoruk’un DP’si kitlelerde heyecan yaratamadığı için hayata tutunamadı hâk ile yeksan olup gitti.

Türkiye siyasetinde sag’da alternatif çok olduğu için zemin kaygan ve dengeleri sağlamak çok daha zor. Günümüzün merkez sağının en büyük partisi olan AK Parti’de “merkez” az, “sağ” fazla. O münasebetle AK Parti’de Menderes’in DP’si gibi, Demirel’in AP gibi, Özal’ın ANAP’ı gibi “merkez sağ” dengesinin tam oturmadığının AK Partide farkında. O yüzden AK Partiden zaman zaman “Anıtkabir ziyaretleri, Cumhuriyet ilkeleri…” gibi merkezi seslerin yükselmesini Kemalistleri memnun etmekten başka, merkez çevre sentezini tesis etme gayreti olarak değerlendiriyorum.

Daha kuruluş aşamasında siyasi risk almadan, kendi siyasi ikbalini gelecek vizyonu ve parti proğramı üzerine değil de, başkasının yerel seçim felaketi üzerine kurgulayan bir oluşum vatandaş indinde kabul görür mü bilinmez. Milli merkez gibi yapay bir olguyu temsil edeceği söylenen Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Mehmet Şimşek ve sair isimlerin, kitlelerde nasıl bir heyecan yaratacağıda tahmin edilemez. Her şeye râmen sadece sayın Erdoğan’a dargınlardan oluşan “gayrimemnunlar hareketi” başarılı olacak mı? bekleyip göreceğiz.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.