Bir Deneme Yitirilen düşler.

Kendimize yabancılaştığımız, sosyal çöküntü ve kırılmaların zirve yaptığı bir iklimde yaşıyoruz. İyi, güzel, doğru ve yanlış telakkilerimiz değişti. Hiç bir şeyi olduğu gibi, kendi gereçeğinden kabul etmiyoruz. Ya çok eleştiriyor, ya da aşırıya kaçan abartılarla sahipleniyoruz. İdeallerimizi, düşlerimizi yitirdik. Duygu ve düşüncelerimizi kirlettik. Mana ve maneviyatımız buharlaştı. Akîdemiz de bozuldu. Biz bize yabancılaşdık.

Biz kimiz, nereden geldik, nereye bu gidişin sonu diye korkulara takılıp kaldık. Korkularımız bizi karanlığa sürükledi hepten. Karanlıkların en koyusundan, zifiri karanlıktan süzülüp gelen, aydınlığın farkına bile varamaz olduk.

Üzerinde yaşadığımız gezegeni, teneffüs ettiğimiz havayı, yiyip, içtiğimiz her şeyi bize bedeva ikram eden iradenin uyarılarını “Vahyi-Kelâmı” umursamaz olduk. Yaratan kudretin “Biz kainatı ancak kamil insana varmak için yarattık” ayeti ile ifade ettiği, kamil insan olma yolunda gayretkâr olamadık. Bir türlü kendimizi aşarak, insanlığımızla buluşamadık.

Ne bilimin, ne de dinin dünyasında huzur bulamadık. Savaştık, didişdik, çekiştik, ne adına ve niçin olduğunu bilemeden. Kimi zaman din adına, kimi zaman millet adına, kimi zamanda çıkarlarımız uğruna gözyaşı döktük, acılar çektirdik. Hürriyet ve adaleti sadece kendimiz için ister olduk. Benimizin peşinden koştukca koştuk, istedik, hep istedik, doymak bilmedi körolsı gözümüz de, gönlümüz de.

Geriye dönüşü olmayan yolda, yok olma korkusuyla içimizi kemiren bir Canavar gibi, gelecek tutkusunun esiri olduk. Kurtuluşumuz için derin bir uykunun en derin yerinde, bizi çağıran bir sesin dürtüsüyle uyanırız beklentisiyle uyudukça uyuduk.

Kâmil insan olmak için ne bilimin, ne de “Vahy-i Kelâmın” gösterdiği yolda kaderimizi tayin edip şekillendiremedik. Varoluş gayesine uygun düşecek insanlık ideali davasında samimi olamadık. Çevremiz barut kokusuyla kirletildi, etrafımız kangölüne döndü umursamadık. Top seslerine, atılan çığlıklara kulaklarımızı tıkar olduk. İnsanlık namına vicdan ve insafımıza sığınan, ecdad yadigarı masum ve mazlumları kapı dışarı edecek kadar hırçınlaştık.

Evet biz iz’ân ve insafımızı, ecdadımızdan tevarüs eden insanlık ideali davasını idrak edemeyecek kadar toplumsal hafızamızı yitirdik maalesef. Yeniden diriliş ve dünyamızı yaşanabilir güzelliklere gebe kılacak iklimleri yaşamak ve yaşatmak için, Mete Hanın titre ve kendine dön ihtarına uygun düşen yitiklerimizi bulduracak farkındalıklar yaratarak ayağa kalkmalıyız artık…

ENPOLİTİK
Nisan 2019

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.