Nur-u âyinlere ilham olsun.

Yıllar var ki, hüsn-ü istikbalimizin mirascısı evlatlarımızı milli duygu ve milli tarih şuuruyla değil de, milli hafızadan mahrum bırakan, sadece tarihi şahsiyetlerini gurur ve iftihar vesilesi olarak görüp övünen sığ ve satıh bilgilerle donatarak, hatırat-ı maziye saygı adına ağıtlar yakıp, geçmişin yasını tutan, gözü yaşlı nesiller olarak yetiştirip heba ettik…

Öte taraftan, heba edilen nesilleri hesaba katmadan, şanlı tarihimize atıfta bulunarak, iftihar ve gurura vesile olan bol keseden nutuklar atarak deriz ki; “Biz Hak ve Hakkaniyet adına, İlay-ı Kelimetullah adına, küfür ve küffarın başına yıldırımlar gibi çakan, mazlum ve madurların hamisi olarak huzur ve güven veren asil ve necip bir milletin torunları, Asım’ın Nesliyiz deriz”.

Deriz de dediklerimizle bağdaşmayan tutumlar sergileriz. Yanıbaşımızda akıtılan kan ve gözyaşlarlarına gözlerimizi kapar, atılan topseslerine kulaklarımızı tıkarız. Öyle ki, Turan illerinde uğradığı zulümden kaçan uygur Türklerine, Türkmenlere kapılarımızı kapar, dünyanın dört bir yanında ezilen ve çile çeken, zulüm gören ümmet-i Muhammed için sadece ağıtlar yakarız. Öte yandan bir ağaç uğruna sokağa çıkar, ortalığın tozunu dumana katar, yakar, yıkar, talan eder, Adem-i İnsanlığı tehdit ederek gerilim yaratanlara kadavralık ederiz..!

Hasıl-ı Kelam bu yazıyı dünyamızı yaşanabilir iyilik ve güzelliklere gebe bırakan, damlada derya sızıntıları gibi fevvare gönülleri şahlandıran Nur-u Ayinlere ilham, geleceğe bakan yönüylede milletimizi özüne, gerçek ruh ve manasına yönlendirmesi temennisiyle bitirmek isterim.

ENPOLİTİK
NİSAN 2019

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.