Dağ Fare Doğurmadı

Türk siyasetini kendi emellerine hizmet edecek şekilde dizayn edip yön vermek isteyen çıkar çevreleri, kendilerine göre mübah saydıkları her yolu denediler. Karşılarında eskinin yelkenleri suya indiren teslimiyetci zihniyetinden farklı duran, güçlü bir iktidar, güçlü bir Türkiye buldular. Her seferinde mevzisini korumakta azimli ve kararlı iktidar bariyerlerine tosladılar.

Yeni dönemde’de başkanlık sitemi modelini başarısız kılmak için de boş durmayacak, iktidarın direncini kırmak adına başka senaryolar, başka tuzaklar kuracaklar. Şamar oğlanı gibi kullandıkları mualafetten umudunu kesenler farklı alanlara, başka arayışlara yönelecekler. 2019 Seçimleri yaklaşırken AK Partinin içerisindeki gayri memnunlara parti kurdurup, iktidardan mualefet, yani dağın Fare doğurması için fırıldaklık edip, pusuya yatacaklar. Metal yorgunluğu tabiri üzerinden sürekli yeni kabine talebinde bulunarak fitne, fesat türetecekler. Kırgınların, dargınların çoğalmasını fırsat bilecek, koltuk aşinalığı olan siyasetin dinazorlarını ayartacaklar.
17/ 25 Aralık operasyonuyla açığa çıkan ve yerel seçimlerle birlikte, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli referandumuna kadar, AK Parti krizlerle geçen süreçleri yönetmek mecburiyetinde bırakıldı. Sayın Erdoğan yanlız adam görüntüsüyle, ekonomiden, dış politikaya, iç siyasetten, parti içi çalkantılara sebep olacak bir çok olayı sabırla ve cesaretle çözüme kavuşturdu. Yol arkadaşlarının önce siyaset’te yokum, arkasından partime döneceğim gibi kararsız ve ikircikli tutumlarıyla uğraşmak mecburiyetinde kaldı. Eski Cumhurbaşkanı gülün veda resepsiyonunda bir yerlere gönderme yaparak ima içerikli partime döneceğim beyanı, parti’de suların durgun olmayacağı şeklinde yorumlandı. Nitekim parti genel başkanlığı ve kongre tarihinin Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninden bir gün öncesine tesadüf ettirilmesi restleşme olarak algılandı. Takip ettiğimiz süreç içerisinde Hayrünnisa Gül’ün olaylara müdahil olma girişimi ve Sayın Gül’ün ikircikli tutumu, zihinlerde iradi olmayan bir durumun sözkonusu olabileceği şüphesini uyandırdı. Tüm bu gelişmeler ışığında nasıl algılanır ve nasıl yorumlanırsa yorumlansın, bana göre Sayın Gül’ün tavrını güç tutkusu yani makam, mevki hırsıyla açıklamak makul olmaz, şık durmaz. Devlet kademesinin en tepesine, zireveye çıkma fırsatını bulan bir kişinin dağın eteğinde debelenmekten zevk alacağını sanmak isabetli bir görüş olmaz.
Taşkent’ten Başkent’e yürüyen adamın yolu dikenlerle dolu, işi’de zordu. Sayın Davutoğlu uzmanlık alanına giren stratejik derinliğe sahip çetrefilli işlere çözüm üretmekte pasif kalınca makamından oldu. Bu manada siyasi istikrarın devamı ve ülke manfaatlerine öncelik veren bir duyguyla, Sayın Davutoğlu’nun bilgi, beceri ve kapasitesini kullanarak başarılı olmasını bekleyenlerin Davutoğlunun görevden alınmasına itarazları olmadı ve ya olamadı. Halefi Binali Yıldırım 15 Temmuz kalkışmasıyla mücadeleden başlayarak Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli referandumundan çıkan sonucu kendi başarı hanesine yazdırdı.
Yaklaşan 2019 seçimleri ve yeni dönem Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli seçimlerde başarılı olmak ve siyasi istikarı sağlamak adına sistem seçim ittifaklarını mübah ve zorunlu kıldı. Bana göre seçim öncesinde hükümet ve kabine üyelerinin ilan edilmesini dahi zorunlu kıldı demek mümkün. Şimdilik 2019 seçimleri ve yeni dönem için bakalım mevla neyler, neylerse güzel eyler demekle yetineceğim.
Haber Gazetesi: Eylül 2017
Metin Yazarel

 

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.