Kıytırık Bir Fotoğraf ve Yazar Tosun

Geçen gün özellikle kötü çekilmiş kıytırık bir fotoğraf paylaştım. Hatırı sayılır bir beğeni ve yorum aldı. Türkiye ve Hollanda gündemini ilgilendiren konularda toplumsal uyarı mahiyetinde, sosyal içerikli fikir işçiliği yaparak, düşünce ürünü olan siyasi yazılar’da yazdım, malesef kıytırık bir toğraf kadar kıymet-i harbiyesi olmadığını gördüm.
Şahsen ben,
bu sosyal medya denen alemin, ne ayak olduğuna akıl erdiremedim. Aklı erenler varsa bir adım öne gelsin.
Zaten işin başında sosyal medya hesabı açtığımda, ortamı umumuhane yaz-boz panosuna benzettiğimi yazmıştım. Hani eskiden milet hacetini giderirken tuvaletlerin kapısı, ya da duvarlarına aklına geleni yazar, bir’de bunu yazan Tosun diye müstear (takma) isimle imzasını atardı. Yazar Tosun en meşhur olanıydı.
Günümüzün sosyal medya patronları, eskinin umumuhane panosunu bire bir kopyalayarak, dijital bir mantıkla ve duvarına yaz talimatıyla malesef insanları istediği gibi yönlendiriyor. Tek farkla, bizim bildiğimiz yazar Tosun’un yerine, ne-idüğü belirsiz Nickname’li (sahte isimli) yazarları meşhur ediyor.
Hasıl-ı Kelam
bakalım kaç kişi beğenecek, ve ya yorum yapacak, yada kaç kişi anlayacak ne demek istediğimi..! Hatırım için okumadan beğenenleri ayırt etme imkanından mahrum olduğumu özelikle belirtmek isterim.

Facebook paylaşımlarımdan
Metin Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.