EYT emeklilikte yaş haddi maduriyeti

Kıymetli okurlar bu yazı benim Enpolitik’te ilk yazım. Adet olduğu üzere sizleri selamladıktan sonra, kısaca kendimden bahsederek sizlerle tanışmak isterdim. Fakat dostlar meclisinde emeklilikte yaş haddine takılan bir dostun mağduriyetini dinledikten sonra, kendimi tanıtmayı erteledim, başka bir yazıya bıraktım. Kanayan bir yararının tedavi edilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesine katkı sunmak ve de farkındalık yaratmak amacıyla, EYT konusunu gündeme getirmek istedim.

Öncelikle benim kendimin emekli olmak gibi bir sorunum olmadığını belirtmek isterim. Toplumsal duyarlılık adına EYT konusunu biraz araştırınca, işin vahametini görüp, kanayan bu sosyal yaranın biran önce tedavi edilmesinin gerekliliğine kâni oldum. 1999 yılında kadınlarda emeklilik yaşının 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkartan düzenlemeyle, EYT diye tanımlanan mağduriyetler ordusunun yaratıldığını tespit ettim.

Sosyal devletin sosyal güvence ve sosyal adalet anlayışıyla uyuşmayan, EYT uygulamasına yapılan itirazlara Anayasa Mahkemesinin de çözüm üretememesine hayretler ettim. Mahkemenin davayı reddetmesinden sonra, iç hukuk yollarının tükendiğine kâni olan hukukçuların, konuyu bir hak ihlali olduğu gerekçesiyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıdıklarını, fakat hâlâ daha mağduriyetlerin giderilmediğini gördüm.

Demokratik rejimlerde, Anayasal hukuk devleti olmak, sadece klasik hak ve hürriyetlerin korunmasını garanti etmekle olmaz. Sosyal düzen ve sosyal adalet, anayasal düzeni içerisinde devlet ve toplum arasında ki hukuka dayalı ilişkiler sayesinde sağlanır. Devlet; toplum ve toplumlar arası ilişkileri düzenlerken adil ve eşit davranır. Modern devletlerde sosyal hak ve güvencelerin temin edilmesi anlamında, devletin vatandaşından yana tavır alarak sosyal hukuk devleti kimliğini kazanacağını bildiğim için, TC devletini hak töhmeti altında bırakan yanlış bir uygulamayı düzeltilmesi için uyarmak istedim.

Sonuç olarak demek isterim ki, toplumsal bir yara olarak gördüğüm bu yara kangrenleşmeden tedavi edilsin. Muhalefet partilerinin sosyal adaleti tesis etmek ve de mağduriyetleri gidermek maksadıyla verdikleri yasa teklifine iktidar partisi de destek versin isterim. Sosyal düzen ve sosyal adaleti tesis etmenin iktidar partisinin görev ve sorumluluk alanına girdiği bilinciyle hareket edileceğini tahmin ve temenni ederim.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.