Fetö Lideri Gülen’in İmani ve İtikadi Zafiyetleri Araştırılsın

Fetö lideri Gülen, hayatının hiçbir döneminde kanaat önderi gibi hareket etmedi. Ancak kanaat önderiymiş gibi lanse edildi. Diğer taraftan Fettoş kimi zaman radikal söylemlerle gündeme gelirken, kimi zaman da “şizofrenik hezeyanlar ve psikolojik hilelerle” kitleleri kendisine ram etmeyi becerdi. Zaman zaman da ılımlı ve seküler söylemlerle laiklerin kafasını karıştırmayı başardı ve her defasında farklı kişilik türleriyle karşımıza çıktı.

Fettoş’un yukarıda bahsettiğim bütün bu şizofrenik davranış bozuklukları kendi içerisinde tutarlı gibi görünsede esasta ajanların kendisine talim ettiği stratejik hamlelerden ibaret davranışlardır. Gülen’in gerek radikal söylemleri ve gerekse ılımlı söylemleri yüklendiği vizyon ve misyonun kendi tabiriyle ‘yüce’ ideolojinin hedeflerine ulaşmak ve insanları devşirmek için kullandığı birer enstrümandan ibarettir.

Diğer taraftan bir başka önemli ayrıntı ise, Gülen’in itikadi ve imani tutarsızlığının, yani teolojik savrulmalarının nedenlerinin araştırılmamış olması ilginçtir. Evet bugüne kadar Gülenin teolojik anlamda imani ve itikadi zafiyetlerini araştırmak için İlahiyat camiasının ilgi alanına girmemiş olması gerçekten düşündürücüdür.

Metin Yazarel

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.