Geleceğe güvenle bakan nesiller yetiştirilmeli

Yıllar var ki resmi tarihin dayatmasıyla, hüsn-ü istikbalimizin mirascısı evlatlarımızı milli duygu ve milli tarih şuurundan bir haber, milli hafızadan mahrum bırakan bilgilerle besledik. Sadece tarihi şahsiyetlerini gurur ve iftihar vesilesi olarak görüp övünen sığ ve satıh bilgilerle donatarak, hatırat-ı maziye saygı adına ağıtlar yakıp, geçmişin yasını tutan, gözü yaşlı nesiller olarak yetiştirip heba ettik…
Daha çok şanlı tarihimize atıfta bulunarak, iftihar ve gurura vesile olan bol keseden nutuklar atmayı marifet belledik. Hak ve hakkaniyet, İlây-ı Kelimetullah adına, küfür ve küffarın başına yıldırımlar gibi çakan, mazlum ve madurların hamisi olarak huzur ve güven veren asil ve necip bir milletin torunları, Asım’ın Nesli olmakla övündük.

Öbür taraftan da siyasi mülahazalara dayalı hesaplarla yanıbaşımızda, gönül coğrafyalarımızda akıtılan kanlara gözünü kapayan, top seslerine kulaklarını tıkayan nesiller yetiştirmiş olduğumuza üzüldük, hayıflandık.
Öyle ki kendi rahatı için, Turan illerinde uğradığı zulümden kaçan Türkmen kardeşlerine bile kapıların kapatılmasını öneren, dünyanın dört bir yanında ezilen, çile çeken ve zulüm gören insanlık için sadece ağıtlar yakmakla yetinen dugusuz ve duyarsız nesiller yetiştirdiğimizin farkına vardık.
Diğer yandan bir ağaç bahanesiyle devletine kafa tutan, sokağa dökülen, ortalığın tozunu dumanına katan, yakan, yıkan, talan eden, asi ve anarşist ruhlu gençlerin Adem-i İnsanlığı tehdit ederek gerilim yaratan küresel güçlere gönüllü olarak kadavralık ettiklerine şahit olduk.
Resmi idelojinin yetiştirdiği nesillere inat, geleceğe bakan yönüyle, şimdilik milyonlarca gençlik arasından bir Fatih Sultan Mehmet çıkartamasakta, kendi kültürel değerleri üzerinden, milli tarih şuuruyla dirilişe heveslenen, milletimizi ayağa kaldırmak isteyen idealist gençlerimizin varlığıyla teselli bulduk.
Evet; mâziden-âtîye matuf ideallerle, milletimizin insan onuruna verdiği değer ve saygıdan beslenerek, kendisini insanlık ideali davasına adamış, milli şuurla hareket eden gençlerimizin dalga, dalga çoğalmasından umutlanıp, gelece güvenle baktık.
Hasıl-ı Kelam; Dünyamızı yaşanabilir iyilik ve güzelliklere gebe bırakacak, damla’da derya sızıntıları gibi fevvare gönülleri şahlandıracak Nur-u Ayinlere ilham, geleceğe bakan yönüyle’de milletimizi özüne, gerçek ruh ve manasına kavuşturacak nesillerin milletimizi tekrardan mazlum ve masumların hamisi konumuna getireceği inancımla, bayramınızı tebrik ederim.
Haber Gazetesi Haziran 2018
Metin Yazarel
mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.