Başkanın yolu dikenlerle dolu.

Türk siyasetini kendi emellerine hizmet edecek şekilde dizayn edip yön vermek isteyen çıkar çevreleri, kendilerine göre mübah saydıkları her yolu denediler. Karşılarında eskinin yelkenleri suya indiren teslimiyetci zihniyetinden farklı, güçlü bir iktidar, güçlü bir Türkiye buldular. Her seferinde mevzisini korumakta azimli ve kararlı iktidar bariyerlerine tosladılar.
Yeni dönemde’de boş durmayacak, iktidarın direncini kırmak adına başka senaryolar, başka tuzaklar kuracaklar. Şamar oğlanı gibi kullandıkları mualafetten umudunu kesenler, farklı alanlara, başka arayışlara yönelecekler. Önce muhalefeti yeniden dizayn edecekler. Daha sonra AK Partinin gayri memnunlarına parti kurduramasalar bile, Abdullah Gül ve Abdullatif Şener örneklerinde olduğu gibi moral bozacaklar. Siyasi istikrarı bozmak için fırıldaklık edip, pusuya yatacak fırsat kollayacaklar. Kabine ve kararnameler, tek adamlık üzerinden eleştirecek, fitne fesat türetecekler. Koltuk aşinalığı olan, fakat son seçimlerden sonra milletvekili ve’ya bakan olamayan kırgın ve dargınları yani siyasetin dinazorlarını farklı taktiklerle ayartacaklar.

AK Parti 17/25 Aralık’la birlikte en son Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar krizlerle geçen süreçleri yönetmek mecburiyetinde kaldı. Sayın Erdoğan yanlız adam görüntüsüyle, ekonomiden, dış politikaya, iç siyasetten parti içi çalkantılara sebep olan bir çok olayı sabırla ve cesaretle çözüme kavuşturdu. Seçim ittifaklarının gündeme gelmesiyle Sayın Gül’ün önce siyaset’te yokum, arkasından Karamollaoğlu’nun ayartmasıyla, yeterli destek iradesini görürsem aday olurum gibi kararsız ve ikircikli tutumu siyasi morali bozdu Erdoğan’ın işini zorlaştırdı.
Aslında Cümhürbaşkanı Gül’ün vakti zamanında, veda resepsiyonunda, günü gelince kullanırım amacıyla partime döneceğim beyanı, parti’de suların durgun olmayacağının emaresi idi. Nitekim parti genel başkanlığı ve kongre tarihinin Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninden bir gün öncesine tesadüf ettirilmesi siyasi restleşme olarak yorumlanmıştı.
Nasıl algılanır, nasıl yorumlanırsa yorumlansın, bana göre Sayın Gül’ün tavrını güç tutkusu, yani makam, mevki hırsıyla açıklamak makul olmaz, şık durmaz. Devlet kademesinin en tepesine, zireveye çıkma fırsatını bulan bir kişinin dağın eteğinde debelenmekten zevk alacağını sanmak isabetli bir görüş olmaz. 
 
Son seçimler öncesi sayın Gül’ün ikircikli tutumu kimi zihinlerde iradi olmayan bir durumun sözkonusu olabileceğini Gül’ün iradesini zorlayan şüpheli durumları akla getirdi. Bu manada parelel yapının hile hurdasına karşı sayın Erdoğan ve aile efradı çok iyi korunurken, sayın Gül ve aile efradının sehven ihmal edilğini makul bir mazeret olarak göstermek mümkün.
Anlaşılan o ki, tek adamlıkla itham edilen Erdoğan’ın yolu dikenlerle dolu, işi’de zor. Yeni sistemi oturtmanın yanında, uluslararası ilişkilerde de uzmanlık isteyen stratejik derinliğe sahip çetrefilli işlerle uğraşmak zorunda kalacak. Bu manada bize yakışan ülke manfaatlerine öncelik veren bir duyguyla, siyasi istikrarın devamını dilemek ve temenni etmek olacak.
Yozgat Çamlık Gazetesi
24 Temmuz 2018
Metin Yazarel

 

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.