Hollanda’ nın asimilasyon problemi.

İnsanlik son iki asırdır sanayileşmenin insan imgesinde açtığı yaraları saracak bir şeylere acilen ihtiyaç duymaktadir. Kendimizi kavrayışımız, ihtiyaçlarımız ve evrendeki yerimizi tesbit gibi önemli konularda radikal biçimde farklı bir anlayış içerisindeyiz. Şartların zorlamasıyla paylaşımın ve birlikte yaşamanın gerekliligine inanan insanlık, oluşturduğu müesseseleri daha düzenli ve daha teşkilatlı bir yapıya kavusturup, evrensel boyut’a tasimak istemektedir. Devletler içte ve dişta, güven ve huzuru temin edecek görev üstlenmesine rağmen, insanlığın arzu ettiği gercek huzuru hiç bir zaman temin edememiştir. Geleneksel kültürlerin birlikte yaşama mecburiyetinden doğan sorunları gidermekte zorlandıkları konusunda sanırım hem fikiriz.

Toplumların sosyalleşmesini temin eden evrensel kültür değerleri kollektif çabalar neticesinde oluşan ve kabul gören değerlerdir.
Evrensel kültürün bireyselliği aşarak, bireyin üstünde bir değerde kabul görmesi, sosyal çevrelerin uyumunu sağlayan unsurlar olmuştur. Her ne kadar tarihin derinliklerinde bir yerlerde kültürlerin catışmasını bulsak da, insanlık tarihini sürekli savaşan ve catışan zaman dilimi olarak nitelemek çok büyük yanlış ve hata olur.
Tarihi seyir içinde, kültürlerin uyuştuğu veya çatıştığı dönemlere bakacak olursak, sebebi ne olursa olsun ister dini, ister milli sebepler olsun, en azında içgüdüsel olarak daha iyi ve daha güzel yaşama arzusu yatmaktadır. Her kültür kendi değerlerinin daha iyi ve daha güzel olduğu inancıyla, diğer toplumlar üzerinde hakimiyet kurmak istemiştir. Burada yanlış anlaşılmaya sebep olmasını istemediğim bir durum söz konusu, savaş ve çatışmaların gerekli olduğunu savunuyor gibi bir hatayı düzeltmek isterim. Ben sadece savaş ve çatışma pisikolojisini motife eden unsurlara bakıldığında istisnalar hariç, asıl niyetin kültürlerin egemenlik alanlarını genişletme arzusu olduğuna işaret etmek istedim.

Hollanda ve Avrupada dağılan Sovyet bloku sonrasına paralel olarak ve özellikle 11 Eylül hadisesinden sonra şekillendirilmek istenen yeni dünya düzeni… Tüm dünyada müslümanların sindirilmesine yönelik haçlı zihniyetinin değişik versiyonunundan başka bir şey değildir. Bu anlamda Hollandanın yabancilar politikasında meydana gelen değişim ve Geert Wilders’en müslümanları hedef alan söylemlerinin destek bulması önümüzdeki günlerde Hollandanın radikalizme yatkın siyaset izleyeceği anlamını taşımaktadır.

Şahidi olduğumuz olumsuzlukları ben de dahil bir çok kişi, Pim Fortuyn’la başlayan siyasi popülizmin devamı olarak değerlendirmiştik. Aradan geçen zaman bu değerlendirmemizde yanıldığımızı ortaya çıkartmış oldu. Yeni kabinede görevlendirilen iki devlet sekreterinin çifte vatandaşlığının sorgulanması zihinleri bulandıran bir çok soru işaretlerinin belirmesine neden oldu. Hiç kimse çıkıp’ta Nebahat Albayrak ve Ahmed Aboutaleb’in Hollandaya uyum sağlayamadıkları ( entegre olamadıkları ) iddasında bulunamaz. Her iksi’de sosyal, kültürel, siyasi vs alanlarda kendilerini isbat etmiş kişilerdir. Hal böyle olunca çifte vatandaşlık kisvesi altında her ikisinin’de Hollandaya olan sadakatları bilindiği halde, başka bir amaca yönelik niyetle sorgulanmış oldular. “Bana göre her ikisine’de pisikolojik baskı yapılarak hem rahat hareket etme kabiliyetleri sınırlandırıldı, hem’de etnik kökeni Hollandalı olmayan politikacılara bizim müsadelerimiz ölçüsünde yükselirsiniz uyarısı yapıldı”.

Devletin temel felsefesi ve temel ideolojisi tüm halk ve azınlıklara eşit haklar tanıyarak, sosyal dengeyi sağlayacak olan, demokratik hak ve özgürlüklere saygı ve bağlılık olduğu halde, politik arenada çok bariz ve çok açık hatalara müsade edilmekte ve hosgörüsüzlük sokaktaki vatandaşa kadar sirayet etmektedir!…

Çağımızda uygarlık ve medeniyetin demokratik değerler üzerinde yükseldiği gerçeği politikacılar tarfından bilerek inkar edilmekte olup, uygulanan hatalı politikalar içte ve dışta Hollanda’nın itibarını zedeleyen gelişmelere sebep olmaktadır. Her ne kadar ikinci sınıf vatandaş yerine konsak’ta Hollanda adına olusan olumsuz hava duygusal olarak biz vatandaşlarını üzüntüye sevketmektedir.

Hollanda’da yaşayan ikinci sınıf vatandaşları ve yabancıların gelecekten beklentisi, daha emin ve daha güzel bir kader arayışının buluşma noktası olarak Hollanda siyasetinin demokratik olgunluğa erişerek, demokratik evrensel değerlerle bütünleşmesidir.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.