Seçim ekonomisi.

Son 16 yılın seçim grafiği ve seçim adedine bakıldığında, mevcut iktidarın 3 Kasım 2002 den bu yana, 5 genel, 3 yerel, 3 referandum, 2 Cumhurbaşkanlığı seçimi de dahil olmak üzere, toplam 13 seçimde de başarılı birşekilde güven tazelediği görülür.

Hal böyle olunca, neden’se hiç kimse hemen hemen her birbuçuk yıla denk gelen (16 bölü 13) seçim süreçleri ve seçim ekonomisinin reel ekonomiye getirdiği külfeti gündemine alıp sorgulamaz.

Seçim ekonomisi derken sadece genel bütçeden partilere ödenen hazine yardımını kast etmiyorum. Tâbî ki partilerin aldığı hazine yardımları reel ekonominin zarar hanesine yazılıyor.

Seçim kampanyaları sürecinde partilerin bağış ve sponsorluktan elde ettikleri paraların hovardaca harcanmasından da bahsetmiyorum.

Sokaklarda görüntü kirliliği yaratan afiş, flama ve bilbord’lara harcanan paraları da kast etmiyorum.

Miting alanlarında beleş dağıtılan su ve ikramlardan, üzerlerine ses düzeni kurularak, gürültü kirliliğine neden olan propoğanda araçlarından da bahsetmiyorum.

İsraf edilen kağıt’tan, kalemden, manipülasyon amaçlı anket sonuçları yayımlayan anketçilere ayrılan aslan payından, insanları “Ramazan davulu” gibi geren yandaş, ya’da yoldaş medya’ya aktarılan paralardan da bahsetmiyorum.

Miting mazeretiyle kapatılan cadde ve meydanlardan, trafiği felç eden yollardan, kirletilen sokakların temizlik maliyetinden de bahsetmiyorum.

Her seçim döneminde aday olsun olmasın, en az üç ay öncesinden, iktidar el değiştirirse korkusuyla tırsan, ya’da tasvip etmediği siyasi oteriteninin burnunu sürtme maksadıyla defteri kitabı kapatıp imza atmayan pasif direnişe geçerek devlet hizmetlerini aksatan bürokrat’tan, maliyeti hesap edilemeyen zaman kaybından bahsediyorum.

Bu manada geriye dönüşü olmayan en kıymetli hazinenin zaman mefhumu olduğu bilinciyle hareket edilerek, ertelenen, tehir edilen devlet hizmetlerinden doğan maduriyet ve maliyetleri giderecek tedbirler alınmasını öneriyorum.

Gelin seçim süreçlerini makul olan süreye sabitleyelim. Mahalli idarelerle birlikte milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hepsini tek günde, 4 ve’ya 5 yılda bir tekrarlayarak aynı gün içerisinde yapalım. Hem seçim ekonomisi külfetini azaltalım, hem de hizmetlerin devamlılığını sağlayalım.

Aralık 2018