Kitapların dünyasında bir deneme yazısı.

Kıymetli dostum Fatih Ünal beyi bir bahaneyle Hollandaya davet ettim. Fatih bey, davetimi direkt reddetmedi. Maraş’a, Ankara’yada fazla gitmiyorum bir süreden beri ihmal ettiğim kütüphanem ve kitaplarımla ilgileniyorum gelemem dedi ve teşekkürt etti. Yıllar önce bende biraz tembelik ederek, kitap okumayı tehir etmiştim. Rahmetli Nevzat Köseoğlunun “kitap şuuru” adını verdiği kitabı okuyunca kendime geldiğimi hatırladım. O münasebetle o günlerin karmaşık duygusu ve bir okadar da amatör bir ruhuyla, bir deneme yazısı yazmıştım.

İlk emri ıqra (oku) olan bir dinin mensubu olarak kitapların dünyasında yaradılışın sırrına ermek ve kitab-ı Kerimin tarifine uygun iyi bir kul olmak için, Kur’anı Azimişandan ilham alır, ilahi frekansları zihnime nakşeder, imanımı güçlendirirdim. İmam-ı Gazali ve Farabi gibi alimlerin ışığıyla aydınlanır, felsefi yorumlarda Aristo ve Eflatundan faydalanırdım.

Yine kitapların dünyasında mâziden âtiye, geçmişten geleceğe köprü kurmak istesem Köprülü hoca ve Osman Turan’ı okur, milli haz almak için’se, Halide Edip Hanımla sohbet ederdim. Dedem Korkut ve Battal Gazi Destanlarında ecdadımı bulur, ne zaman mistik haz almak istesem Mevlana ve Yunus’un dergahına giderdim. Asımın neslini düşlesem Mehmet Akif’i okurdum. Ziya Gökalp’le milli duygular yüklenir, Atatürk’ün Nutukunda kendimi bulurdum.

Kemal Tahir’le esir sehrin insanı olur, Aziz Nesin’le tebessüm ederdim. Karakoç’la suları ıslatır, Necip Fazıl’la Sakarya olup coşardım.

Kısaca yörüngenin sağı ve solunda olan fikir işçilerini buluşturur önyargısız bir bakışla duygu ve düşüncelerimi tartmaya çalışırken, zihnimi harman eder, bilgimi yuğurur, fikriyatımı olgunlaştırırdım.

Kitapların dünyasında, bilgiye giden yolda, bedenim ve ruhumla barışık bilgeliğe koşarken, yolumu onları, kitapları yazan fikir işçileri aydınlatırdı. Sonra bir gün bilemediğim bir nedenle, hani dedim ya…. keramti kendimde sandığım bir zaman diliminde yollarımız ayrılıverdi kitaplarla, zaman durmuş, dimağım donmuş, dünyam kararmıştı sanki. Şimdi ise hayat-ı cavidan’a göç etmeden önece ki tek ve son arzum, zamanı durdurmak, kitaplarımla buluşmak, kitapsızlığa son verip, okumaya bol vakit ayırmaktır son arzum.

Yozgat Çamlık Gazetesinde
Aralık 2018

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.