Eline, Beline, Diline Sahip Ol.

Felsefi olarak doğrudan insan cevherini esas alan bu söz..! İster alevi, isterse sünni kesimden olsun, vicdanı hür her ferdin özümseyebileceği bir öğüt’tür. Toplum düzeni ve sosyal dengeyi sağlayarak, millibirlik ve milli kimliği ifade eden cevher değerinde bir sözdür.

Anadolunun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında öncü, Hoca Ahmed Yesevi’nin takipcisi olan Hacı Bektaş Veli Hazretlerine ait bu öğüt, beşer lisanında dile gelip söylenebilecek ender kelamlardandır. Bu söz Türk-İslam felsefesinin tasavvufi bir edeple ifade edilmiş şeklidir. Benim hayranlıkla içselleştirdiğim felsefi nasihatlardan birisidir.

Hacı Bektaş Veli’nin özgün yanlarından birisi de, Türk-İslam kimliği ve Türkçemize sahip çıkmasıdır.

Aşağıda bu felsefenin icracısı olan bir Bektaş-i Alevi dedesinin yorumunu aktarmak istiyorum.

Eline sahip ol:
a-) Eline sahip ol elimizden kaynaklanan bütün fiillerimizin doğru, dürüst, güzel ve ahlaki olmasını emreder.
b-) Elin ikici anlamı, ülke, vatan, yurt memleket anlamında eline, iline, toprağına, vatanına, yurduna sahip ol.

Beline sahip ol:
a-) Fuhuş, zina yapma, soyunu koru, nesebi gayr-i sahih olma. Neslini zürriyetini bozma.
b-) Bel ikinci manada, toprağı aktarmada kullanılan bir tarım aracıdır. Bu bağlamda bele sahip olmakla, kendi üretim araçlarına, kendi bilim ve teknolojisine sahip olması, tavsiye edilir.

Diline sahip ol:
a-) Dil söz anlamında diline sahip olma, kötü ve kem söz söyleme, kalp kırma
b-) Dil ikincil manada konuştuğun lisanina sahip ol, dilini yabancı dillerin

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.