Sivil İnsiyatif ve Demokrasi Manifestosu.

Türk siyasi tarihinin şu içinde bulunduğumuz dönem kadar tehlikeli bir süreç geçirmediğini düşünüyorum. İkitidar ve muhaletefin ilk defa sivil anayasa yapma ve uzlaşı fırsatı var iken, anlamsız bir inatlaşmayla demokratik parlementer sistemi tehlikeye atan tutum ve darvranışlarını şiddetle ve esefle kınıyor, tarafları demokratik ilkelere bağlı kalmaya davet ediyorum.

Ey…İktidar olanlar, ey… mualif olupta ihtilal tellallığı yapanlar, ne kadar tehlikeli bir oyun oynadığınızın farkındamısınız..? Demokrasiyi kesintiye uğratmaya teşvik ettiğiniz Türk ordusu bu ülkenin kurumlarından birisi değilmidir..? Mualifi olduğunuz gurup sizi, millet huzurunda anti-demokratik yöntemi tercih edenler durumuna düşürüp, oyuna getiriyor farkında değilmisiniz..? Günü kotaramadığınız gibi, geleceği ipotek ettirdiğinizin farkında değilmisiniz..? Yarınlarda hangi yüzle millet huzuruna çıkıp oy isteyeceksiniz…?

İradesine itimat etmediğiniz bu milleti, millete rağmen yönetmeye talip olma hakkını nereden alıyorsunuz..? Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değilse kimindir…? Silahlı güce hakim olan apoletli azınlığınmı…? Devrim egonuzu tatmin etmek içinmi… kahraman ordumuz ve bağımsız yargıyı siyasete alet etmeye çalışıyorsunuz..? Daha emin ve daha güzel bir kader arayışının reçetesi…sizce demokratik olgunluğa erişerek evrensel değerlerle bütünleşmek değilmidir..?

T.C. Devletinin temel felsefesi ve temel ideolojisi tüm halk ve azınlıklara eşit haklar tanıyarak, siyasi eğemenlik ve sosyal dengeyi sağlayacak olan, demokratik rejimi milli eğemenlik kavramına dayandıran millet iradesine saygılı olmak değilmidir..?

Gelin hep birlikte…birlik ve beraberlik içinde kavram kargaşası yaratanlara fırsat tanımadan; çağımızda uygarlık ve medeniyetin demokratik değerler üzerinde yükseldiği gerçeğinden hareketle, Cumhuriyetin siyasi, kültürel ve ideolojik temellerini oluşturan Laiklik ve milliyetçilik gibi kavramları daha fazla istismar edilmekten kurtaralım ve…Sekularizmi (laikliği) dini inkar eden bir unsur olmaktan çıkartıp, gerçek anlamda din ve devlet işlerini bir birinden ayıran kavram olarak laisizmi liberalleştirip, demokrasiye olan bağlılık ve güveni tazeleyerek, medeniyet ve uygarlık yolunda yürüyüşümüze devam edelim.

Metin YAZAREL

 

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.