Akdeniz de can sıkan gelişmeler.

Akdeniz de bulunan savaş gemileri başı boş aygır gibi dolaşmıyor. Bir amaç, bir gaye için demir atıyorlar. Çıkacak petrolden pay almak işin bahanesi.

Bir taraftan da akıllarınca olmayan, olsa da uygulanmayan, uluslararası deniz hukukuna dayandırarak, Türkiye adına sondaj faaliyeti yapan Fatih gemisinde çalışanlara tutuklama kararı çıkartıp, Türkiye’nin önünü kesmek ve had’dini bildirmek için operasyon çekiyorlar. Açıkça meydan okuyup, tavır koyuyorlar.

Kimsenin ağzı sulanmasın!

BM nezdinde statüsü hâlâ belli olmayan Kuzey Kıbrıs’ın kara sularından doğan hakların yediemini sadece biz oluruz diye kimse umutlanmasın! Suküt-u hayale uğrarsınız, yedirmezler kardeşim.

Bana göre Kıbrıslı Türklerin moral ve motivasyonunu yüksek tutacak güven ve refah artırıcı politikalar geliştirilse sonucu dahada hayırlı olur. Kıbrıs halkı AB vatandaşlığı gibi bir hiç uğruna, Federe devlet olma heves ve hevasından vazgeçirilsin. Hatta daha da ileri gidilsin. Yakın bir gelecekte BM’ler KKTC’nin statüsünü devlet olarak tanımazsa, KKTC’ni Türkiye’ye iltihak edileceğine dair senaryolar geliştirilsin. Oyuncu değil, oyun kurucusu olunsun.

Avrupa ve ABD’nin Akdeniz’deki varlığının sırf petrol gelirlerine bağlamak gibi bir hatadan vazgeçilsin. Diğer yandan, NATO müttefikimiz olsalar dahi, AB ve ABD İsrail’in çıkarlarını gözeten Ortadoğu politikasından asla taviz vermeyecekleri gibi, Akdeniz’de dengelerin Türkiye’nin lehine değişmesine müsade etmeyecekleri de bilinsin.

Irak ve Suriye’de nüfus dengesinin değişmesine izin verilmesin…!

ABD’nin, İsrail’in çıkarlarını gözeten Ortadoğu politikası için, senaryo ve figüranları dünden hazır. Ortadoğu ve Akdeniz’i kontrol edecek iki seçenekten birisini hayata geçirecekler. Ya kendi kontrollerinde şamar oğlanı olacak bir Irak-Şam devleti kurduracaklar, yada Kuzey Irak Bölgesel Kürt devleti ile PYD/YPG güçlerini birleştirip, Akdeniz ile bağlantısı olan “Kuzey Kürdistan Devleti’ni” kurduracaklar. Tabidir ki, Kuzey Kürdistan devletini kurdurmak için Irak ve Suriye’deki, Türkmen ve Sunni nüfusu göçe zorlayacak, Kürtlere nüfus üstünlüğü sağlattıracaklar.

En iyisi mi siz, ötesini berisini karıştırarak savaş çığırtkanlığı yapanlara fırsat tanımayın. Komşuluk ilişkileri de dahil, diplomatik yollardan barışı sağlamaya gayret edin. Bıçak kemiğe dayanırsa da, hiç arkanıza bakmayın, gereğini yapın. Savaş ve çatışma ortamları sürekli sürdürülen seçeneklerden olmadığı için barış ve huzur ortamını sağlamak adına çaba sarf edenler mutlaka kazançlı çıkarlar.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.