Hollanda’nın İnsan Hakları Anlayışın’da Değişim.

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar, İnsan hakları alanında en gelişmiş ülke konumunda olan Hollanda malesef bu imajını yitirmekte. Son dönemlerde meydana gelen siyasi olaylar iç huzuru bozucu olduğu gibi, dış ilişkilerde’de Hollandanın itibarını zedelemekte.

Pembe Laleler ülkesi Hollandanın, eşcinsel olan üç beş sanatçı, aydın ve medya mensubunun tesiriyle demokrasi ve insan hakları bahanesiyle homosexualizmi sahiplenirken, yabancı ve azınlıklara takındığı insani olmayan tavırları anlamak mümkün değil. Bir parti başkanı çıkıp, ülkesinde yaşayan yabancı ve azınlıkları hedef alan azınlık haklarının kısıtlanması vb söylemlerde bulunuyor ve o parti mecliste hatırı sayılır sandalye elde ediyor.

22 Kasım 2006 seçimleri önceside kamuoyu verileri seçmenlerin medya desteği sağlayan popülist siyasetçilere yöneleceğine dair verilerdi. Netice de seçim sonuçları hepimizce malum!… Seçmenlerin tercihinde medya ve popülizmin etkisi nedir?… Politik tercih olarak, Müslüman ve yabancıları hedef alan parti, bilerek mi tercih edildi?.. gibisinden soruların cevabı bence evet, seçmen bilerek beyaz saçlı adamın Wilders’ın partisini tercih etti.

Seçim sonuçlarından, Hollandanın sağda ve solda her iki kanatta’da radikalizmi tercih ettiği sonucu çıkmıştır. Seçimde başarılı olan her iki partiye bakınca, ( SP ve PVV ) her ikisi de temsil ettikleri kanatların en uçnoktasında bulununan partiler. Sağda ve solda merkezi temsil eden partilere güven yitirildiği içindir ki, seçmenler radikal kararlar alabileceğine inandığı, uçları temsil eden partilere yönelmiştir.

Hollanda seçimlerine Avrupa ulusalcılığı tartışmasının, AB içinde Alman, İngiliz, Fransız, Hollandalı vs kimliklerin yok sayılamayacağı ve ulusal kimliklerin inkarının sözkonusu olamayacağı tartışmasının mutlaka tesiri olmuştur. Fakat Hollanda’da Müslüman ve diğer azınlıklara yönelik sert ve öfkeli politikaların yasallaştırılmasına yönelik çabaları anlamak mümkün değil. Türk ve Müslüman oldukları için yeni kabinede müsteşarlık görevi alan iki İşçi Parti’li (PvdA) Nebahat Albayrak ve Ahmed Aboutaleb’e yönelik aşırı sağcı Geert Wilders’ın verdiği gensoru önergesi şimdilik reddedildi fakat, Wilders’ın fikri bazı akademik cevrelerden’de destek aldı. Maastricht Üniversitesinden Profösör Twan Tak’tan olduğu gibi.

Ortadoğu uzmanı olarak ünyapan Bernand Lewis, Avrupaya akın eden müslüman göçü engellenemezse önümüzdeki elli yıl içinde Avrupanın bir müslüman kıtası şekline dönüşeceği tehlikesine işaret ediyor. Fransanın eski Cumhurbaşkanı Valary Giscard d`Estaing ise, (1974-1981 Fransa Cumhurbaşkanı, şimdilerde AB’nin geleceğinin şekillenmesinden sorumlu üyesi) İslam diasporasının AB için al-Kaide`den daha tehlikeli olduğunu savunuyor. Avrupa laikleri ve katoliklerinin İslam fobisinden kaynaklanan gerekçeyle müslumanlara karşı ortak tavır aldıklarına şahit oluyoruz malesef.

Bazı Avrupa ülkelerinin ekonomisi ve refah seviyesinin yükselmesinde alın teri bulunan dünün misafir isçileri, bulundukları ülkenin konuştuğu dili bilmedikleri halde problem olmamıştı. Bu gün doğdukları ülkelerin dilini, dinini ve kültürünü bilen sisteme entegre ve vatandaş olmuş göçmen çocuklarının yabancı ayrımına tabi tutulması anlaşılır gibi değil. Neden korkuluyor?… korkunun sebebi yoksa öteki olmalarımıdır.

Tüm bu gelişmeler ışığında, insan hakları konusunda tarihi sabıkası bulunan Avrupanın azınlık ve müslümanları bir kültür ve güvenlik tehdidi olarak algıladığını söyleyebilirim. AB’ye üye olacak Türkiye’yi nasıl algılayacaklar?…Doğrusu meçhule giden bir yol gibi.

Karliçemiz Beatrix’in aşırı sağcı plotikacıların sebep olduğu, Hollandanın dış ülkelerde oluşan imaj kirliliğini temizlemek için verdiği uğraş ve dış gezilerin, Türkiye ziyaretinde olduğu gibi, dışarıda oluşan imaj kirliğini düzelterek, eski itibarına yükseltemesini içtenlikle temenni etmekteyim…

Metin YAZAREL

Rotterdam: 2007

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.