Lütfi Kırdar Mutabakatı.

Kimse boşuna sağını solunu yırtmasın. CHP’nin beyaz Türkleri, daha doğrusu Kemalistleri, Kılıçdaroğlu ile bazı garantiler karşılığında anlaştılar. CHP ile doku uyuşmazlığı olan ve geçmişi karanlık İmamoğlu’nu harcattılar. Uğur Dündar da bu duruma alet olmak istemediği için moderatörlüğü kabul etmedi.

Başka bir zaviyeden bakınca da Kemalistler, uzun zamandır İstanbul İlbaşkanı Canan Kaftancıoğlu hanımın marjinal sol gruplar ve’de HDP ile olan ilişkisinden rahatsızlık duyuyorlardı. Bu rahatsızlıklarını zaman, zaman Nihat Genç üzerinden eleştirerek dile getirdiler.

Anlaşılan o ki, İstanbul’a Belediye Başkanı olarak Canan hanımın dümen suyuna giren ve siyasi geçmişi Fetöcü olarak şaibeli Ekrem İmamoğlu’nu değil, Binali Yıldırım’ı seçtirecekler.

Vali krizinden sonra ortalıkta görünmeyen İmamoğlu’na propoganda yasağı getirildi iddasına inanmak ne kadar doğru olur bilemem ama, Süleyman Soylu’nun gündeme getirdiği, sayın adayın psikolojik destek almak için eve kapatıldığı iddasını araştırmadan reddetmek’te bir o kadar abes olur. Yani ateş olmayan yerden, duman tütmez misalinde olduğu gibi.

Diğer taraftan CHP grup başkan vekili Engin Altay ve AK Parti genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın ortak basın toplantısı, sadece moderatörün kim olacağını açıklama amacına yönelik bir basın toplantısımıydı ? Zaten öyle olmadığını her iki sözcüde beyan ettiler. Genel başkanların bilgisi dahilinde yürütülen müzakereler sonunda mutabık kalındı diye bir imada bulundular. Mutabık kalınan konu moderatörün kim olacağı konusumuydu, yok’sa moderatörden çok daha daha değerli hayati öneme haiz konularmıydı?

Bana göre ortak basın toplantısıyla alakalı kim ne derse desin, nasıl yorumlarsa yorumlasın, Kılıçdaroğlu bazı güvenceler karşılığında İmamoğlu’nu harcadı. Tabir-i caiz ise sattı. Yoksa küçük Atatürk diye lanse ettikleri İmamoğlu, parti içi muhalefetin kışkırtmasıyla, hem CHP ve Kılıçdaroğlu’nun, hem’de AK Partinin başına bela olacaktı. Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Kılıçdaroğlu için Allah onu CHP’nin başından indirmesin diye temenni etmesi, laf olsun diye söylenmiş bir sıradan bir temenni değildi.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.