Nelere şahit olduk.

Biz bu ülkede Anayasa mahkemesi başkanının hukukun üstünlüğü ilkesi ve erkler arası yetki kullanımını ihlal ederek, adli yıl açılışında yaptığı bir konuşmada korumak ve kollamakla sorumlu olduğu hukkun üstünlüğü ilkesi ve kuvetler ayrılığı prensibine uygun düşmeyen bir uslupla, yetki gasbı yaparak, yasal olmayan hak ihlali yaptığına tanık olduk.

Yine biz bu ülkede, 367 garabetinin mucidi ve içtihat hukukçusu Sabih Kanadoğlu’nun sivil anayasa konusunda, “kurucu meclisin” dışında siviller anayasa yapamaz diye içtihat eden talihsiz icâzet ve beyanlarına şahit olduk.

Daha bir çok şeye tanık olduk. Kendi genel kurmay başkanını terör örgütü kurmakla itham eden Ergenekon ve Balyoz gibi adalete güven duygusunu zehirleyen davalara şahit olduk.

Diğer taraftan hukuk devleti olmak anlamında, sosyal düzen ve sosyal adaletin anayasal düzen içerisinde devlet ve toplum arasında hukuka dayalı ilişkiler sayesinde sağlandığını mısırda ki sağır sultana bile öğrettik.

Özgürlüklerin korunması ve siyasi otoritenin kontrolünün, anayasal düzen içerisinde, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kuvvetler ayrılığı prensibiyle mümkün olacağını beşikte ki bebelerimiz dahi biliyor.

Demokratik rejimlerde egemenlik hakkının kayıtsız şartsız millete ait olduğunu elbette biliyoruz.

Peki bunca bildiklerimize râmen, nasıl oluyorda millet iradesinin tecelli ettiği sandıkta fırıldak çevirilmesine fırsat veriyoruz?

Şimdilerde ise, seçim işlerinden sorumlu Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın korumakla yükümlü olduğu sandık güvenliğini sağlayamadığına tanıklık ediyoruz.

Demem o ki uzun lafın kısası, demokrasimiz açısından utanç verici bir durumun zuhur ettirilmesine karşı, siyaset kurumunu her türlü mülahazadan uzak durarak, millet iradesine sahip çıkmaya devet ediyorum.

ENPOLİTİK
Mayıs 2019

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.