Yine seçim, yine manipülasyon.

Eskiden CHP’nin oyları SONAR Şirketi sahibi Hakan Bayrakçı gibileri tarafından bol keseden atılarak manipüle edilir ve CHP her seçimde iktidar yapılırdı. Şimdi ise aynı şey AK Partiye yapılıyor. Anketçiler aşırı özgüven aşılıyor, köşe yazarları da destekliyor.

2015 Haziran genel seçimlerini tahmin etmiş ve AK Partide ki arkadaşlara, erken seçime hazır olun demiştim… Gönülden geçen, arzu edilen temennileri çıkacak sonuç gibi göstermek AK Partinin kan kaybına vesile olur vesselam.

24 Haziran seçimlerinde en yakın tahmini yapan anket şirketi ORC’ın yerel seçimler için yaptığı bir anket geçti elime. Ankete göre oy dağılımı şöyle:

AK Parti: Yüzde 32,4
CHP: Yüzde 23,9
MHP: Yüzde 15,7
HDP: Yüzde 5,1
İYİ Parti: Yüzde 2,4
DİĞER: Yüzde 0,9

Yerel seçimler olduğu için kararsızların yüzdesinin yüksek tutulduğu (20%) bir anket sonucu. Dolayısıyla kararsız seçmenlerin tercihi anket sonuçlarına yansıtılmamış.

Şimdi bu anket sonucuna göre, AK Parti’yi yüzde 30-35 civarında görenler sevinmesin. Muhalefet ile aradaki makas farkının kapandığını düşüneceklerde düşünmesin. Çünkü siyaset son gün son saniye bile değişime gebe…

Anket sonuçlarını baz alarak kararsızlar dağıtıldıktan sonra, AK Parti’nin oyları en kötü ihtimalle yüzde 40% seviyelerine ulaşır. Belki biraz daha üstüne çıkar ama, yüzde 40’ın altında kesinlikle düşmez.

Bölge, bölge yerel seçimlerde aday profili partilerden daha önemli olabiliyor. Seçmenler adayların dürüst, adil, çalışkan ve hakkaniyetli olmasına da önem vererek oyunu kullanıyor.

Bana göre bu kez iş, adayın iyi olmasıyla da sınırlı kalmayacak.
Çünkü Türkiye kritik bir süreçten geçiyor. Bu seçimlerde, daha çok ekonomik dengelerin kilit rol oynayacağını düşünüyorum. Sandık başına gidecek seçmen, ekonominin gidişatına göre de tercih yapacak. Bu nedenle seçim zamanına kadar ekonomik dengelerin iyi bir noktaya getirilmesi şart… Ayrıca ihmal edilen kesimlere de, sizleri biraz ihmal ettik ama, aklımızdasınız diye güven ve mesaj verilmesi gerekiyor.

Öbür taraftan hatırı sayılır oy deposu olarak gördüğüm emeklilik yasasını düzenlemez, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmez, güvenlik görevlileri başta olmak üzere memurlara söz verildiği gibi 3600 ek gösterge haklarını teslim etmezler ise, bu seçimler kuşkusuz ki ciddi sıkıntılar yaşatır.

Diğer taraftan, tasarruf tedbirlerinde gözle görülür iyileşme olmaz, Mali disiplin uygulanmaz, kamu israfı önlenmez, bürokrasi, koruma, danışman, özel kalem ve yardımcılarının yaşadıkları şatafatlı hayata son verilmez ise, yine sıkıntı yaşanır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, AK Parti bu seçimlerden de zaferle çıkacak. MHP ile yapılan ittifak, zaferin güvencesi olacak.

Sonuç olarak parti ve seçmenlerin, araştırma şirketi anketçilerin Manipülasyona dayalı anket sonuçlarına fazla itibar etmemelerini öneririm. Çünkü onlar parayı veren düdüğü çalar mantığıyla hareket ederler.