Yine seçim, yine manipülasyon.

Eskiden CHP’nin oyları SONAR Şirketi sahibi Hakan Bayrakçı gibileri tarafından bol keseden atılarak manipüle edilir ve CHP her seçimde iktidar yapılırdı. Şimdi ise aynı şey AK Partiye yapılıyor. Anketçiler aşırı özgüven aşılıyor, köşe yazarları da destekliyor.

2015 Haziran genel seçimlerini tahmin etmiş ve AK Partide ki arkadaşlara, erken seçime hazır olun demiştim… Gönülden geçen, arzu edilen temennileri çıkacak sonuç gibi göstermek AK Partinin kan kaybına vesile olur vesselam.

24 Haziran seçimlerinde en yakın tahmini yapan anket şirketi ORC’ın yerel seçimler için yaptığı bir anket geçti elime. Ankete göre oy dağılımı şöyle:

AK Parti: Yüzde 32,4
CHP: Yüzde 23,9
MHP: Yüzde 15,7
HDP: Yüzde 5,1
İYİ Parti: Yüzde 2,4
DİĞER: Yüzde 0,9

Yerel seçimler olduğu için kararsızların yüzdesinin yüksek tutulduğu (20%) bir anket sonucu. Dolayısıyla kararsız seçmenlerin tercihi anket sonuçlarına yansıtılmamış.

Şimdi bu anket sonucuna göre, AK Parti’yi yüzde 30-35 civarında görenler sevinmesin. Muhalefet ile aradaki makas farkının kapandığını düşüneceklerde düşünmesin. Çünkü siyaset son gün son saniye bile değişime gebe…

Anket sonuçlarını baz alarak kararsızlar dağıtıldıktan sonra, AK Parti’nin oyları en kötü ihtimalle yüzde 40% seviyelerine ulaşır. Belki biraz daha üstüne çıkar ama, yüzde 40’ın altında kesinlikle düşmez.

Bölge, bölge yerel seçimlerde aday profili partilerden daha önemli olabiliyor. Seçmenler adayların dürüst, adil, çalışkan ve hakkaniyetli olmasına da önem vererek oyunu kullanıyor.

Bana göre bu kez iş, adayın iyi olmasıyla da sınırlı kalmayacak.
Çünkü Türkiye kritik bir süreçten geçiyor. Bu seçimlerde, daha çok ekonomik dengelerin kilit rol oynayacağını düşünüyorum. Sandık başına gidecek seçmen, ekonominin gidişatına göre de tercih yapacak. Bu nedenle seçim zamanına kadar ekonomik dengelerin iyi bir noktaya getirilmesi şart… Ayrıca ihmal edilen kesimlere de, sizleri biraz ihmal ettik ama, aklımızdasınız diye güven ve mesaj verilmesi gerekiyor.

Öbür taraftan hatırı sayılır oy deposu olarak gördüğüm emeklilik yasasını düzenlemez, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmez, güvenlik görevlileri başta olmak üzere memurlara söz verildiği gibi 3600 ek gösterge haklarını teslim etmezler ise, bu seçimler kuşkusuz ki ciddi sıkıntılar yaşatır.

Diğer taraftan, tasarruf tedbirlerinde gözle görülür iyileşme olmaz, Mali disiplin uygulanmaz, kamu israfı önlenmez, bürokrasi, koruma, danışman, özel kalem ve yardımcılarının yaşadıkları şatafatlı hayata son verilmez ise, yine sıkıntı yaşanır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, AK Parti bu seçimlerden de zaferle çıkacak. MHP ile yapılan ittifak, zaferin güvencesi olacak.

Sonuç olarak parti ve seçmenlerin, araştırma şirketi anketçilerin Manipülasyona dayalı anket sonuçlarına fazla itibar etmemelerini öneririm. Çünkü onlar parayı veren düdüğü çalar mantığıyla hareket ederler.

mm

Metin Yazarel - Çeşitli Alanlarda Faaliyet Gösteren Girişimci ve Toplum Aktivisti Kişisel Bilgiler: Adı: Metin Yazarel Doğum Yılı: 1962 Doğum Yeri: Yozgat, Boğazlıyan ilçesi, Yaraş Köyü Medeni Durumu: Evli, iki kız çocuğu babası Eğitim ve Akademik Geçmiş: İlkokul: Yaraş Köyü İlkokulu Ortaokul ve Lise: Yozgat’ta tamamladı Üniversite: 1980 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi'ne kayıt oldu, ancak 12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı. Yurtdışı Eğitim: Kasım 1980'de Hollanda'ya yerleşti. 1981-1982 öğretim yılında Rotterdam'da Thomas More Pedagoji Akademisi'ne devam etti. İş ve Ticaret Hayatı: Hollanda'da İş Hayatı: 1982 yılında Hasret Gıda Marketi ile ticaret hayatına adım attı. Daha sonra Türk video filmleri, tekstil ürünleri toptancılığı ve seyahat acenteliği gibi çeşitli sektörlerde ticaret yaptı. Toplumsal Katılım: Çeşitli Türk dernek ve federasyonlarında kurucu yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik gibi üst düzey yöneticilik yaptı. Sosyal Araştırmalar: Toplum bilimi alanında 'sosyal tercihler', 'sosyal davranışlar' ve 'sosyal psikoloji' konularında araştırmalar yaptı. Göçmen etnisitesi ve göç sosyolojisi gibi alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Sivil Toplum Aktivizmi: Uzun Süreli Danışmanlık: Hollanda Türk Demokratlar Birliği (UETD) danışmanlık yaptı. Araştırmalar Merkezi: Amsterdam Türk evi Araştırmalar Merkezi yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarını sürdürdü. Yazarlık ve Medya Faaliyetleri: Yayınlar: 200'den fazla makalesi çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yayımlandı. Köşe Yazarlığı: Kesintisiz 8 yıl boyunca Türkçe yayın yapan Haber Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. Televizyon Programcılığı: Kısa bir süre Life24 Bilgi Danış Televizyon programcılığı da yaptı. Yayın Danışmanlığı: Gönüllülük esasına dayalı olarak Haber Gazetesi'nde genel yayın danışmanlığı yaptı. Diğer Yayınlar: Yozgat Çamlık gazetesi ve En-Politik internet sitesinde de köşe yazıları yazdı. Çalışma ve Ticaret Hayatı: Şirket Danışmanlığı: Halen Letselschade Kaza Uzmanlığı Şirketler Grubuna danışmanlık yapmaktadır. Kurucu Ortaklık: EU TRADE CENTERS BV. şirketinin kurucu ortağı olarak ticaret hayatına devam ediyor. Metin Yazarel, iş hayatı, ticaret, akademik çalışmalar, sivil toplum faaliyetleri ve medya alanlarında geniş bir yelpazede etkinlik gösteren, çeşitli alanlarda başarılı ve çok yönlü bir birey olarak öne çıkmaktadır.